Klassitool YNGVE - disainitud arvestades õpilaste vajadusi

Klassitool YNGVE - disainitud arvestades õpilaste vajadusi

Samasuguse pühendumuse ja vastutustundega nagu oleme läbi aastate kujundanud üha paremaid töökohti täiskasvanutele, loome me ka õpikeskkondi lastele. Kool on ju koht, kus õpilased käivad oma tööd tegemas. Kui Euroopa Liit võttis kasutusele uue standardi EN 1729, nägime selles koheselt võimalust kujundada täiesti uus klassitool, mis vastaks ühtaegu nõudmistele ning seaks õpilaste soovid ja vajadused esikohale. Nüüd saame uhkusega tutvustada õpilastooli Yngve.
AJ Grupi disainerid ja tootespetsialistid arutamas klassitooli disaini

Sooviga pakkuda turvalist ja ergonoomilist õpikeskkonda

Uue Euroopa Liidu EN 1729 standardi rakendamise eesmärgiks on tagada haridusasutustes kasutatava mööbli vastavus laste vajadustega. Samuti peavad olema täidetud ranged nõuded mööbli kvaliteedi ja ohutuse osas. Võimalus koolimööblit kohandada vastavalt õpilase kasvule on eriti oluline, sest ergonoomiline kehaasend avaldab positiivset mõju laste õpitulemustele ja heaolule.

“Lausa 30% meie sortimendist on disainitud ja toodetud AJ Grupi siseselt. Kuuldes EL-i uue standardi rakendamisest, teadsime koheselt, et soovime luua klassitooli, mis ei vastaks üksnes nõuetele, vaid oleks ka meeldiva disainiga ning mugavalt kasutatav,“ sõnas Jonas Emanuelsson, AJ Grupi haridusvaldkonna tootejuht.


Loe lisaks, kuidas jõutakse ideest valmistooteni AJ Grupi tehastes
Õilased testimas YNGVE klassitooli prototüüpi
AJ Grupi disainerid arutamas klassitooli disaini õpilastega

Valminud koostöös ekspertidega

Kui tootearendus jõudis keerukamate etappideni, oli aeg küsida arvamust neilt, kes teavad kõige paremini, milline üks klassitool olema peab - kooliõpilastelt endilt.

“Kohtusime noortega kolmest erinevast haridusasutusest ja kuulasime ära nende mõtted, et saada parem ettekujutus laste kogemustest olemasolevate klassitoolidega ning sellest, milliseid muutusi nad ootavad”, kirjeldas Jonas.

AJ Grupi disainer töötamas kujundusprogrammiga

Disain, mis keskendub mugavusele

Meie disainer Cecilia Stööp visandas laste soovide põhjal erinevaid lahendusi, mis keskendusid mugavusele, kohandatavusele ning EL-i standardi nõuetele. Peatselt hakkas kuju võtma kumera seljatoe ning kontuurse istmega tool, mille eesmärk on pakkuda  istumismugavust ka kõige pikematel koolipäevadel.

“Idee luua kitsenev seljatugi tekkis juba disaini algfaasis, kuna soovisime, et toolil oleks võimalik istuda mõlemat pidi,” sõnas Cecilia. “Samuti oli esmatähtis lisada seatav jalatugi, mis tagaks mugava istumisasendi igas vanuses lastele. C-kujulise raamiga klassitooli saab koolipäeva lõpus hõlpsasti kirjutuslaua tasapinnale riputada, et tagada tõhusaks ja lihtsaks põrandate puhastamiseks ligipääs ka laudade alla.

Rohelise raamiga klassitool YNGVE
Õpilastool YNGVE, mille seljatoele on riputatud ranits

Õpilastooli kujust inspireeritud nimi

Juba varakult oli selge, et sellest toolist kujuneb midagi erakordset. Seetõttu soovisime anda toolile nime, mis oleks samuti eriline.

“Nimi jõudis minuni kui tooli seljatugi hakkas üha enam kujult meenutama Y-tähte, pannes mind mõtlema Rootsi nimele Yngve – täpsemalt ühele tuttavale Yngve nimelisele mehele”, tõdes Cecilia. “Lisaks kaunile nimele on tal ka mitmeid häid isikuomadusi. Näiteks on ta rahulik, vastutulelik ja hooliv. Kõik eelpool mainitu sobib iseloomustama ka meie uut klassitooli.“

Disainiprotsessi käigus valmistasime mitmeid prototüüpe, et testida põhjalikult tooli vastupidavust, mugavust ning materjale. Kohtusime ka korduvalt õpilastega, et anda neile võimalus tooli testida ning avaldada oma arvamust.

Klassikalisel jalaraamil õpilastool YNGVE
Õpilastool YNGVE, jalaraamiga
165 €
Kaks liugraamil õpilastooli YNGVE
Õpilastool YNGVE, liugraamiga
145 €

Ametlikust tunnustusest tootmiseni

Kui disain sai kinnitatud ning valmis lõplik mudel, saatsime Yngve uhkusega sõltumatusse katseinstituuti, et meie töö saaks sertifitseeritud.

“Yngve läbis kõik karmid testid ning sai heakskiidu vastavalt EN 1729 standardi nõuetele”, sõnas Jonas. “Nüüd on kõigil võimalik tellida Yngve toole, mis on loodud pakkumaks parimat õpikeskkonda nii EL-i standardi kui ka noorte soovide põhjal.“

Viis õpilast istuvad YNGVE klassitoolil

Ja see pole veel kõik …

Algne versioon Yngve toolist oli varustatud liugraamiga, kuid arendusprotsess on jätkunud plaanipäraselt ning järk-järgult on realiseerunud teisedki ideed nii jalatugede kui ka raami osas. Samuti oleme lisanud valikusse uusi trendikaid värvitoone ning lisandumas on veelgi kombinatsioone. Ja kuna lapsed kipuvad kasvama erinevas tempos, siis on Yngve toolid saadaval nelja soovitusliku istme kõrgusega. Miks? Sest õpilased väärivad vaid parimat.

YNGVE soovitustabel