Kuidas taltsutada töökoha “kõige ohtlikumat masinat” – viis nõuannet turvalisema lao loomiseks

Kuidas taltsutada töökoha “kõige ohtlikumat masinat” – viis nõuannet turvalisema lao loomiseks

Ladu on üks õnnetusterohkemaid töökeskkondi ning tõstuk on üks kõige ohtlikumaid masinaid, mida laos kasutatakse. Ettevõtetes juhtub igal aastal sadu tõstukitega seotud õnnetusi, mille tagajärjel saavad inimesed vigastada. Õnneks on võimalik lao turvalisust parandada, muutes seda samal ajal ka mugavamaks ja tõhusamaks.

Iga päev tellitakse veebist tuhandeid erinevaid kaupu – mööblit, toitu, rõivaid ja elektroonikat. Peaaegu kõikidel nendel toodetel on aga üks ühine joon: enne kliendini jõudmist liiguvad need läbi lao.
 
Kauba väljastus hoiab igapäevaelu toimivana ning tagab, et inimesteni jõuavad vajalikud tooted. Kuid sellel on ka negatiivne pool. Tööõnnetuste statistika näitab, et laotöötajad ja tõstukijuhid kuuluvad nende ametite hulka, kus tööõnnetusi esineb kõige sagedamini.
Meie 54 000-ruutmeetrises kesklaos Halmstadis töötab igapäevaselt üle saja inimese, kes võtavad vastu, pakivad, kiletavad ja saadavad välja tuhandeid saadetisi rohkem kui 15 000 tootest koosnevast sortimendist.
 
„Just lai tootevalik muudab töö keeruliseks. Mõtleme ka keskkonnale ega soovi transportida tühja “õhku”. Pakkimine on kui Tetrise mäng – eesmärk on iga sentimeeter maksimaalselt ära kasutada.“

Isiklik seos 

Fredrik Emilsson on oma elus kogenud, millist tragöödiat võib tööõnnetus endaga kaasa tuua. Tema poeg hukkus farmis juhtunud õnnetuses. See on endaga kaasa toonud sügava leina, kuid ka laiema arusaamise sellest, kui oluline on töökeskkonna ohutus.
 
“Olen alati turvalisust oluliseks pidanud, kuid poja Casper’i kaotus on andnud sellele täiesti uue tähenduse. Oluline on õnnetusi ennetada, et need ei saakski juhtuda, olenemata töö iseloomust või töökohast,” ütleb ta.
 
Kui varem rääkis Fredrik turvalisusest palju, siis nüüd teeb ta seda veelgi rohkem – ja mitmel moel. Ta püüab kaotusest leida tähendust ning aidata teisi, muu hulgas panustades organisatsiooni, mis tegeleb elundidoonorluse edendamisega.
 
“Laps ei peaks surema enne oma vanemaid. Aga minu poja organidoonorlus päästis viis elu,” ütleb ta.

 

Kaasab kogu meeskonna

Fredrik Emilssoni juhitavas laos juhtub õnnetusi harva. Ta usub, et selle aluseks on hoolikas ohutusalane väljaõpe, milles on kaasatud kõik töötajad.  
„Jätkusuutlikkus on väljend, mida saame kasutada nii toodete kui ka inimeste puhul. See ei puuduta ainult keskkonda, vaid väga suurel määral ka ohutust. Paljud meie töötajad on siin olnud üle 20 aasta. Kui töötajad on pidevalt ülekoormatud ja stressis, ei püsi nad kaua ja ilma püsiva meeskonnata ei saa ka töökeskkond hästi toimida.“

Tõstuki taltsutamine

Laos on tõstuk ehk kõige olulisem töövahend. Samas on see ka üks ohtlikumaid masinaid, nagu näitab statistika.

„Lisaks oleme paigaldanud tõstukitele tuled, mis valgustavad maad masina ees – nii märkavad kolleegid näiteks ristmike juures, kui keegi läheneb.“
 
Fredrik Emilsson ja teised juhatajad veedavad igapäevaselt võimalikult palju aega tööprotsesside keskel, et oma meeskonda toetada ja märgata ohukohti võimalikult varakult.
 
„Tõsised õnnetused ei juhtu kontoris. Pikas plaanis võidavad ettevõtted siis kui nad kuulavad oma töötajaid ja investeerivad neisse. Jah, tööprotsesside kiirus on oluline, kuid lõppkokkuvõttes tahame pakkuda kvaliteeti ohutult ja jätkusuutlikult."

Fredriku 5 nõuannet, kuidas luua ohutum ladu:

  1. Mõtle kriitiliselt
    „Oska asju ette näha! Tegutse enne, mitte ainult siis, kui midagi on juba juhtunud. Näiteks, kui ladu paigutatakse ümber, vii läbi riskianalüüs ja paranda ohukohad.“
  2. Ära hoia meeskonda infosulus
    „Ohtlikud olukorrad ei tohi jääda ainult paberile. Kui midagi juhtub, peab kogu meeskond sellest teadlik olema, et vältida tulevikus sarnaseid olukordi. Meil on meeskonnas üle 100 töötaja, peame iga kuu koosolekuid, et jagada olulist infot – nii saavad kõik informeeritud läbi ühe usaldusväärse allika.„
  3. Kaasa töötajad
    "On oluline, et töötajad tunneksid, et nende turvalisusega seotud muresid võetakse tõsiselt. Oleme koos juhtidega sageli laos kohapeal.“
  4. Puhas keskkond on ohutu keskkond
    "Koristamine ei tohi olla poolik. Meie juures töötab mitu täiskohaga inimest, kelle tööülesanneteks on hoone haldamine ja korrashoid. See aitab tagada ohutust, sest kaubaalused ja puidujäägid koristatakse viivitamatult.“
  5. Hoia oma keha – tõsta õigesti
    „Laotöös tuleb sageli ette käsitsi tõstmist ja liigutamist. Mõned arvavad ekslikult, et füüsiline töö asendab trenni, kuid keha peab vastu pidama ka pikemas perspektiivis. Ennetavad sammud on seetõttu hädavajalikud. Kui laiendasime oma ladu, rajasime samaaegselt ka töötajatele mõeldud jõusaali, mille paindlikud lahtiolekuajad võimaldavad treenida igal ajal.“

Värskeimad artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.