Raskuste õige tõstmine aitab säästa keha

Raskuste õige tõstmine aitab säästa keha

Õiged tõstmisvõtted on ülimalt olulised, kui sa teed igapäevaselt tööd raskete esemetega, mida on vaja ühest kohast teise tassida. Tihti kiputakse unustama, et tööandjal on samuti kohustus jälgida, et kollektiiv rakendaks kõiki ohutusnõudeid. Tingimuste loomine, mille keskmes on ergonoomilised töömeetodid, on investeering kollektiivi heaollu ja tervisesse.
Mees laadimas kärule pakke

Mis juhtub, kui tõsta raskusi valesti?

Tõstmisel peaks selg olema neutraalne ja kasutada tuleks jalgade jõudu ning tugevat torsot. Nii on kehatüvi ning seeläbi ka selgroo diskid paremini kaitstud. Valesti tõstmine võib põhjustada ägedaid kaebusi, nagu seljavalu, aga ka probleeme liigeste, lihaste ja lülisambaga, mis ei pruugi endast kohe märku anda. Hoia selja ja liigeste tervist, töötades vaheldusrikkas ja rahulikus tempos, kasutades abivahendeid ning regulaarselt treenides.

Anna Millbourn Olander, ergonoom ja tunnustatud füsioterapeut, toob välja olulised tegurid, millele tähelepanu pöörata raskuste regulaarsel käsitsi teisaldamisel.

"Vaieldamatult parim lahendus on raskuste tõstmist vältida ning alternatiivselt esemeid lükata, tõmmata või veeretada, kasutades selleks näiteks käru või teisi abivahendeid. Kui tõstmine on vältimatu, siis tuleks tähelepanu pöörata õigetele töövõtetele, teha pause ning sooritada vaheldumisi erinevaid ülesandeid. Arvan, et õige tõstetehnika on oluline kõigile sõltumata sellest, kas teisaldad kontoris kaustu või töökojas raskeid seadmeid."


Millised kärud sobivad erinevateks töödeks

Mida loetakse raskuste teisaldamiseks?

On raske öelda, kui suurt raskust on võimalik tõsta ilma ennast vigastamata. Tõstekoormust mõjutavad eseme kaugus kehast, haare, põrandapind ja kõrgus, millelt raskust teisaldama asutakse. Samuti raskuste tõstmise sagedus.

Mida tuleb jälgida raskusi tõstes?

"Mõtle sellele, kuidas tegutsevad jõutõstjad. Nad tõstavad tohutuid raskusi, kuid teevad seda keha lähedalt ja sirge seljaga. Suurema töö teevad ära jalad. Samuti on oluline meeles pidada, et kehale ei ole kahjulik vaid suurte raskuste tõstmine. Ka väikesed koormused võivad olla kurnavad, kui neid teisaldada sageli või kasutades valesid võtteid," selgitab Anna Millbourn Olander.

Kuidas raskeid esemeid õigesti tõsta?

  1. Seisa ja hoia jalad veidi harkis, et jalalabad oleks sinu õlgadega kohakuti. Tõstetav ese peab sulle võimalikult lähedal olema.
  2. Painuta end põlvedest ja hoia selg sirge, et saaksid raskusi tõsta jalgade abil. Väldi selja painutamist. Oluline on, et sa tõstaks eset jalgadega, mitte seljaga.
  3. Tõsta ese otse üles, hoides käsi oma kehale võimalikult lähedal. Väldi tõstmise ajal oma ülakeha pööramist.
  4. Kui eseme maha paned, lähtu samast loogikast. Hoia selg sirgelt ja kükita, sest jalad peavad selle töö ära tegema, mitte sinu selg.
Käsivirnastaja kasutamine töökojas pakkide tõstmiseks

Loo võimalused ergonoomiliseks tõstmiseks

Mõeldes ergonoomikale juba töökeskkonda sisustades, on võimalik ära hoida suurem osa vigastusi. Anna Millbourn Olander rõhutab, et pelgalt tõhusatest tõsteabidest, nagu kahveltõstukid ja tõstelauad, ei piisa. On väga oluline, et kõigil töötajatel on piisavad teadmised seadmete õigeks kasutamiseks, tõsteabid on hõlpsasti kättesaadavad ning nende ohutuks rakendamiseks jääma piisavalt aega.

Tee ruumi tõstmiseks
Kui tõstmist ei ole võimalik vältida, on oluline veenduda, et ohutuks raskuste teisaldamiseks on piisavalt ruumi ning aluspind on tasane. Samuti tuleb paigutada raskemad esemed sellisele kõrgusele, kus need on hõlpsasti kättesaadavad.

Leevenda pingeid seljas vastassuunaliste liigutustega
Kui Sinu töö juurde kuulub sage raskuste tõstmine, siis on vastassuunalised liigutused hea viis koormusvigastuste vältimiseks. Need on leevendavad harjutused, mis aitavad hoida selja tervena.

Kui täidad ülesandeid, mille tõttu pead pidevalt ettepoole kummarduma, siis kehtib sama reegel. Tekita endale hea harjumus, et vähemalt korra tunnis paned käed selja taha ja painutad end tahapoole. Seda võiks meeles pidada ka kõik need, kes töötavad terve päeva ettepoole nõjatudes kirjutuslaua taga.

Töötaja transpordib kasti pakikärul
Pakikäru JONES
85 €
Esiplaanil kaustadega täidetud postikäru, taustal raamaturiiul
Postikäru CLIP
255 €

Neli soovitust raskuste käsitsi teisaldamiseks

1. Lükka, tõmba või veereta. Lihtne, kuid tõhus viis pingutusest tulenevate vaevuste vältimiseks on raskusi võimalusel lükata, tõmmata ja veeretada. Sõltumata sellest, kas soovid kontoris kaustu ümber paigutada või liigutada raskeid seadmeid tööstuses, peaks selleks kasutama transportkäru või -alust. Isegi kergete esemete regulaarne tõstmine võib mõjuda kehale halvasti.

2. Hoia sageli kasutatavad töövahendid käeulatuses. Väldi võimalusel korduvaid liigutusi, nagu alla painutamist ja asjade järele küünitamist. Töökojas on tõhusaks lahenduseks töölaua kohale paigaldatud perfopaneelid koos vajalike lisatarvikutega. Kontoris saab hoida väiksemad töövahendid kirjutuslaual ning muu vajaliku laua kõrval paiknevas riiulis või sahtlikapis

3. Ära paiguta raskeid esemeid liiga kõrgele või madalale. Väldi raskete esemete ladustamist põrandal. Siinkohal on abiks spetsiaalsed tõstekärud ja -lauad. Kõige raskemad asjad, mida tuleb regulaarselt liigutada, peaksid paiknema kõhu kõrgusel. Ergonoomika kuldreegel on see, et teisaldatavaid raskusi ei tohiks ladustada allpool põlvede kõrgust või ülevalpool õlgu.

4. Hoia raskusi tõstmise ajal keha lähedal. Painuta põlvi ja hoia selg sirge, et saaksid raskusi tõsta jalgade abil.

Korduma kippuvad küsimused:

Kuidas tõsta esemeid õigesti? Tõstmisel hoia oma selg vabas ja sirges asendis ning kasuta oma jalgade jõudu.

Miks sa peaks tõstmisel kasutama oma jalgade jõudu? Nii sa ei koorma oma selgroolülisid.

Mis on tõstmise juures kõige tähtsam? Rusikareegel on, et kui õiget tõstetehnikat ei ole võimalik säilitada, siis on raskus liiga suur ja tuleb kasutada abivahendeid.

Millised on õiged tõstmisvõtte põhitõed? Enne kui midagi tõstma hakkad, mõtle eelnevalt läbi, kuidas seda täpselt tegema peaksid. Siis on kindel, et sa teed kohe kõik õigesti. Tõsta oma jalgadega ja hoia ese võimalikult keha lähedal.

Milliste sümptomite järgi saad aru, et tõstad valesti? Kui tunned õrna või tugevat valu liigestes, lihastes või seljas.

Mis sinu seljas juhtub, kui sa tõstad valesti? Väga palju asju võib juhtuda, kuid väga levinud tagajärg on, et seljalihased lähevad liigse koormuse tõttu pingesse.

Värsked artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.