Ergonoomi nõuanded edukamateks tööpäevadeks
1. Erinevad tööasendid
Inimkeha on loodud liikuma ning seetõttu on vahelduv tööasend üks kõige tõhusam võimalus, kuidas hoida oma tervist ja tõsta heaolu. Liikumine kiirendab vereringet, mis ühtaegu soodustab ajutööd ning muudab meid erksamaks. Sellest tulenevalt on väga hea, kui Sinu töökoht võimaldab Sul päeva jooksul seista ja istuda – ning istuda erinevatel viisidel. Loomulikul tuleb sellele tähelepanu pöörata ka kodukontorites.
Tõuse püsti ning kasuta ergonoomilist seisumatti, et saaksid töötada mugavalt ja pingevabalt. Luba endale lühikesi puhkepause, et teha rahulikke hingamisharjutusi ning lõdvestada kael ja õlad.
Soovitus! Reguleeritava kõrgusega kontorilaud
Tööasendi muutmine istuvast seisvaks ja vastupidi on hea viis, kuidas tuua oma päevadesse rohkem liikumist. Seda on märksa kergem teha reguleeritava kõrgusega kontorilaua abil. Meie juurest leiad laia valiku kaasaegse disainiga seisulaudu, mis on saadaval erinevates mõõtudes ja trendikates värvitoonides. Olenemata disainist on kõigil istu-seisa tüüpi laudadel üks ühine eelis: see on investeering Sinu heaollu.
Siit leiad endale hõlpsasti reguleeritava kontorilaua
2. Meeldiv helikeskkond
Vähesed tegurid mõjutavad tööheaolu niivõrd negatiivselt kui häiriv taustamüra. Ja mitte ainult töö ei ole see, mis segava faktori tõttu kannatab. Suurem pingutus, mida on vaja ülesannetele keskendumiseks, võib põhjustada pingeid kaelas ja õlgades ning kutsuda esile peavalusid.
Helikeskkonda aitavad parandada pehme pinnaga sisustuselemendid, nagu näiteks tekstiilkattega vaheseinad, pehme mööbel, kardinad, vaibad ning mürasummutavad lae- ja seinapaneelid. Need kõik takistavad helilainete levikut ruumis ning loovad meeldivama akustika. Võimalusel saab kontoritesse luua vaiksed ruumid suuremat keskendumist nõudvateks töödeks ning telefoniboksid või helikindlad koosolekuruumid olukordadeks, mis nõuavad intensiivsemat vestlemist.
3. Õiged valgustingimused
Hästi valgustatud töökoht on samuti hea enesetunde eelduseks. Paiguta oma töölaud nii, et saaksid kasu päevavalgusest, kuid veendu, et ekraanile ei tekiks segavat peegeldust. Laevalgustus tööruumides peaks olema ühtlase tugevusega ning langema kehast ettepoole, et vältida varje laua pinnal. Kombineeri laevalgusteid laualampidega, millel on tugev suunatav valgusvihk. Laualambid võiksid olla reguleeritavad vastavalt kasutaja personaalsetele eelistustele.
Kas Sinu tööruumid on hästi valgustatud? 'Varju' test võib anda sellele vastuse. Hoia oma käsi varjuna silmade kohal. Kui valgustus tundub nii meeldivam, siis vajavad tingimused parendamist. Soovitus: veeda oma lõunapause õues jalutades ka talvisel ajal. See on suurepärane viis saada lisaenergiat päikesevalgusest, mida sel hooajal napib.
4. Võimalus seltskondlikeks koosviibimisteks
Inimesed tunnevad end hästi, kui neil on võimalus kaaskolleegidega suhelda. Positiivseid emotsioone saab lihtsasti tugevdada, luues kutsuvaid alasid kohvipausideks, lõunatamiseks ning lõõgastumiseks. Miks mitte otsustada üheskoos, et puhkealad on mobiiltelefonide vabad tsoonid, mis aitab olla rohkem avatud ümbritsevale keskkonnale ja inimestele.
Soovitus: meeskonnavaimu tugevdamiseks võib puhkeruumidesse lisada mänge, mis tekitavad kerget võistlusmomenti. Arvestada tuleks ka nende kolleegidega, kes on kaugtööl. Sellisel juhul on erinevad digitaalsed kohvipausid ja teised üritused igati asjakohased.
Soovitus! Diivanid igaks elujuhtumiks
Mugav istekoht külalistele, alternatiivne töökoht või kutsuv kohtumispaik puhkepausideks? Pehme mööbel võib kontoris täita mitmeid ülesandeid. Milline diivan võiks sobida Sinu töökeskkonda?
Vastupidav pehme mööbel puhkealale ja vastuvõturuumi
5. Võimalus olla omaette
Avatud kontor ei ole igaühele. Mõned inimesed tunnevad end sellises keskkonnas ebamugavalt ning seetõttu kannatab ka nende töövõimekus. Kõige parem on see, kui töökoht on kohandatav vastavalt inimese personaalsetele vajadustele, nii et keegi ei hingaks kuklasse ning tagatud oleks piisavalt eraldatust. Seda on võimalik saavutada hea planeeringu ning vaheseinte ja hoiustamismööbli abil, mis toimivad avatud kontoris ruumijagajatena.
Soovitus: planeeri oma päevakavva aeg koosolekuks iseendaga - see pakub Sulle võimalust keskenduda ning töötada segamatult.
6. Korras töökeskkond, vähem stressi
On inimesi, kes ei lase end ümbritsevast segadusest vähimalgi määral häirida, samas kui teistele tekitavad paberikuhjad, juhtmepuntrad ning pesemata kohvitassid stressi. Siiski on korras kontor, kus iga asi on omal kohal, kasulik kõigile.
Organiseeritud töökohta aitavad luua funktsionaalsed kontorikapid ja -riiulid ning kaablihoidikud. Samuti on hea idee luua toimiv prügi sorteerimise süsteem söögisaalis, kus tekib peamiselt toidu- ja pakendijäätmeid, ning laoruumides paberi ja papi taaskasutusse suunamiseks. Kasuks tulevad ka üldised reeglid - näiteks see, et igaüks koristab ühistööruumides ja puhkealadel iseenda järelt.