Miks on ergonoomiline töökeskkond tööstuses oluline?

Miks on ergonoomiline töökeskkond tööstuses oluline?

Tööga seotud luu- ja lihaskonna vaevuste ennetamiseks on mitu lihtsat viisi. Reguleeritava kõrgusega töölauad või ergonoomilised tööstustoolid on füüsilises töökeskkonnas olulised, sest need võimaldavad töötajal olla erinevates tööasendites. Vaheldus on üks parimaid lahendusi. "Istu, seisa, kõnni" on hea põhimõte, mida tööpäeva jooksul järgida.

 
Sujuvama töö tagamiseks peab mõnikord ümber kujundama kogu tööruumi. Paiguta seadmed ruumis nii, et need muudaksid töö tegemise mugavamaks ning vähendaksid kõndimiskaugust. Taga, et käigu- ja transporditeedel ei tekiks ebavajalikke kitsaskohti. Just nii saad parandada oma töökeskkonna efektiivsust ja ohutust.

Tõstmine ja transport on riskitegurid

Teekonnal tootja juurest lõpptarbijani, peab kaupa tihti tõstma ja teisaldama. Olenemata sellest, kas tegutsed tööstuses, hulgi- või jaemüügis, on mõistlik investeerida ergonoomilisse töökeskkonda. Tööstuses esineb sageli raskete esemete tõstmist, kuid õige tõsteseadme abil saab vältida koormusvigastusi. Kergesti kasutatavad virnastajad ja kahveltõstukid lihtsustavad tööd ning muudavad selle efektiivsemaks. Isegi kergemate esemete teisaldamisel kasuta spetsiaalseid tõstekärusid, et kaitsta oma selga.

Veendu, et tõsteseadmed sobiksid kaubatüübiga ja vastaksid tööruumi eripäradele. Üksikratastega seadmed sobivad kergemate koormate ja tasaste pindade jaoks. Topeltratastega seadmed on mõeldud raskemate koormate ja ebatasaste pindade, sealhulgas kaldteede, künniste jm jaoks.

Vastupidav tõstelaud aitab raskeid kaupu paremini käsitleda. Pakkimises ja tootmises on igal töötajal võimalik saavutada optimaalne tööasend tänu töölaua reguleeritavusele. Samuti saab tõstekärusid kasutada nii mahalaadimislaudadena, tööpinkidena kui ka transpordivahenditena.

Kõvad tööstuslikud põrandad koormavad selga, põlvi ja liigeseid

Tööstus- ja laohoonete kõvad põrandad võivad pikaaegsel seismisel kahjustada selga, põlvi ja liigeseid. Töötajate heaolu tagamiseks on oluline kombineerida istumist, seismist ja liikumist pakkuvaid lahendusi. Ergonoomilised töökeskkonnad on väga olulised just pakkimisjaamades ja tootmisliinidel töötavatele inimestele, kes peavad sageli palju seisma.

Töökohamatid aitavad leevendada seisva töö kõrvalmõjusid, sest vähendavad koormust seljale ja jalgadele. Vali töökohamatt, mis on viltuste äärtega ja libisemiskindel. Just nii tagad, et see püsib kindlalt maas ning vähendab komistamise ohtu.

Nõuanded seisvaks tööks

Euroopa Tööohutuse ja Töötervishoiu Agentuuri raport "Standing at Work" annab nõuandeid, kuidas luua ennetusstrateegia:

  • Loo ergonoomiline töökeskkond, mis oleks varustatud sobivate lauadade, toolide ja töövahenditega. Ohutu ja mugava töö tagamiseks on oluline pakkuda reguleeritavust (töölaudade kõrgus, kohandatavad toolid jne).
  • Jaga tööülesanded nii, et need piiraksid pikaajalist seismist, oleksid tasakaalus, pakuksid vaheldust ja võimaldaksid puhkepause vastavalt vajadusele. Töötajatele tuleks anda piisav kontroll oma töökorralduse üle. Mõnikord võib osutuda vajalikuks kehtestada ka maksimaalsed seismise ajad.
  • Juhul kui seismist ei ole võimalik vältida, tuleb rakendada lisameetmeid, näiteks kasutada töökohamatte ja pehmendusega tallatugesid.
  • Julgusta avatud suhtlemist ja töötajate aktiivset osavõttu – see on oluline kõigis aspektides.

Ergonoomiliste meetmete järgimine

Pea meeles, et aeg-ajalt on oluline kontrollida meetmete mõju. Kui tulemused ei ole ootsupärased, siis tuleb välja selgitada probleemide põhjused ja need võimalikult kiiresti lahendada. Ergonoomilise töökeskkonna loomiseks on lisaks õigele mööblile ja tehnikale vaja ka teadmisi õigetest tööasenditest ning raskuste tõstmise tehnikatest. Toimivate meetmete tagamiseks tuleks regulaarselt läbi viia riskianalüüse.

Meeldiv ja produktiivne töökeskkond

Usume, et ergonoomiline töökeskkond aitab parandada töötajate heaolu ja muudab tööpäevad mugavamaks, turvalisemaks ja tõhusamaks. Tänu laiale tootevalikule saame pakkuda terviklikke sisustuslahendusi nii kontoritesse kui laoruumidesse. Loome koos parema töökeskkonna!

Võta meiega ühendust

Oleme alati valmis aitama vajaduspõhiste sisustuslahenduste loomisel. Võta julgesti meiega ühendust, kui Sul on küsimusi materjalide kohta, otsid inspiratsiooni või soovid abi erinevate alternatiivide kaalumisel.
Ettevõtlusvorm
Sisesta sõnumManus
Vajutades 'Saada sõnum' kinnitad, et oled lugenud ja nõustud AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.

FAQ

Tööstuslik ergonoomika tähendab ergonoomiliste lahenduste rakendamist tööstuskeskkondades tööriistade, seadmete ja mööbli abil.
Ergonoomilise töökoha eesmärk on vähendada liigset koormust kehale. Töökoha planeerimisel tuleks arvestada piisava valguse olemasoluga ning pakkuda töövahendite kohandatavust.
Ergonoomiline töökeskkond võib vähendada ja ennetada koormusvigastusi. Õiged tööasendid ja töövahendid aitavad vältida tööga seotud terviseriske.
Ergonoomiliste seadmete kasutamine aitab vähendada tööga seotud vigastusi ning haigestumise riski. Majanduse ja tervise seisukohalt saavad kasu nii tööandjad kui ka töötajad.
Luu- ja lihaskonna vaevused on liigeste, kõõluste, sidemete, närvide, kõhrede, luude ja vereringesüsteemi kahjustused. Sageli on tegemist lihasvaludega, mis tekivad näiteks õlgades, kaelas, puusades, säärtes, põlvedes ja jalalabades.
On olemas kolm peamist ergonoomikatüüpi:
  • Füüsiline ergonoomika, mis keskendub tööriistade ja seadmete disainile.
  • Kognitiivne ergonoomika, mis tegeleb informatsiooni esitamise ja töötlemisega.
  • Organisatsiooni ergonoomika, mis keskendub organisatsioonisisestele protsessidele.

Värskeimad artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.