Võitle väsimuse ja stressi vastu õige valgustusega

Võitle väsimuse ja stressi vastu õige valgustusega

Kas teadsid, et valgustus mõjutab otseselt inimeste heaolutunnet? Samuti pärsib pikka aega puuduliku valgustusega ruumis töötamine sooritusvõimet. Keegi meist ei soovi kogeda peavalu, silmade kurnatust ja pingeid õla- ning kaelapiirkonnas. Õige valgustusega saad vältida nende terviseprobleemide teket ja tõsta oma tööheaolu. Järgnevas artiklis toome välja 5 võimalust, kuidas parandada valgustingimusi töökeskkonnas.
Rippvalgustid ja laualambid avatud tööruumis

Kujunda sobivad valgustingimused

Valgustingimused on olulised igas kontoris ja tööruumis, kuid tihti ei pöörata sellele piisavalt tähelepanu. Puudulik valgustus võib olla erinevate väiksemate terviseprobleemide põhjuseks, nagu näiteks väsinud ja tundlikud silmad, loidus ja peavalu. Seda eriti, kui sellised tingimused on kestvad pikema aja jooksul. Õnneks on antud probleem muutunud aktuaalseks ja kohtame üha enam juhte, kes näevad õiges valgustuses olulist eelist, kuna see tõstab kollektiivi heaolu, produktiivsust ja töö kvaliteeti.

1. Hea valgus iga nurga alt

Töökeskkonna planeerimisel tuleb esmalt keskenduda ühtlasele valgusjaotuse saavutamisele ruumis ja kasutusele võtta võimalikult paindlikud lahendused. Seatavad valgustid on olulised ka ergonoomilisest vaatenurgast. Reguleeritava kõrgusega laudade puhul peavad töötasapinna asendi muutmisel valgustingimused samaks jääma. Kui kasutate hot-desk tüüpi mittestatsionaarseid töökohti, tuleb veenduda, et igal positsioonil oleks tagatud ühtlane valgustus. Samuti peaks töötajatel olema võimalik kohandada valgustingimusi vastavalt ülesannetele ja enesetundele.

2. Väldi teravaid kontraste

Meeles tasub pidada, et tumedad pinnad neelavad valgust ja heledad pinnad peegeldavad seda. Seetõttu vajavad tumedamates toonides sisustatud ruumid rohkem lisavalgust. Omavahel kombineeritud kohtvalgustid üldiste laelampidega aitavad luua pehme ülemineku valguse ja varju vahel. Kontrast tööpiirkonna ja ümbritseva ruumi vahel peab olema võimalikult vähe märgatav.


Kuidas kujundada meeldivam helikeskkond?
Kaasaegne kontor, kuhu on paigutatud valged töölauad, ergonoomilised kontoritoolid ja rippvalgustid

3. Kasuta võimalikult palju looduslikku valgust

Lase looduslik valgus ruumidesse, kuid veendu, et sa sellega kedagi ei pimesta. Päevavalguse reguleerimiseks saab kasutada kardinaid ja ruloosid. Piisavalt looduslikku valgust ja hea vaade muudavad inimesed energilisemaks ja õnnelikumaks. Sisustamisel tuleb kasuks valge värv laes ja seintel, kuna see peegeldab ruumis rohkem väliskeskkonnast tulevat valgust kui teised toonid. Siiski tasub valge kasutamisel piiri pidada ja arvestada, et värvid stimuleerivad aju. Sisekujundusse värvide lisamiseks saab suurepäraselt kasutada maale või fotosid seintel, erksa tekstiilkattega mööblit, dekoratiivelemente ja taimi.

4. Vali sobiv värvitemperatuur

Kunstlik valgustus mõjutab oltseselt meie energiataset, mistõttu tuleb lisaks heledusele tähelepanu pöörata ka valgustemperatuurile. Jahe sinine valgus vähendab melatoniini (unehormoon) taste organismis, hoides meid ärksa ja energilisena. Soe kollane valgus aga väsitab kiiremini, sobides seega pigem kodusesse keskkonda

5. Ära alahinda laualampe

Kasuta ergonoomiliselt kõrguses seatavaid lauaplampe. Laualambi suunatud tugev valgusvihk on ideaalne teatud ala valgustamiseks. Paiguta lamp töölaual vasakule, kui oled paremakäeline, ning vastupidi, kui oled vasakukäeline. Nii väldid kirjutamisel segavate varjude teket, mis väsitavad silmi.
Liigendvarrega seatav laualamp töölaual
Laualamp LOTUS
90 €
Praktiline suunatav laualamp, mis on kinnitatud laua vaheseina kandeliistule
Laualamp MIRA ZIP kandeliistul

Värsked artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.