Töötajate eest hoolitsemine – eeldus edukaks tootmiseks

Töötajate eest hoolitsemine – eeldus edukaks tootmiseks

Tööstusettevõtetes esineb tihti õnnetusjuhtumeid. Kuidas aga saab AJ Grupi mööblitehas kiidelda rekordilise 418 õnnetustevaba päevaga? Wojciech Szeląg on Poolas AJ Grupi mööblitehase (edaspidi AJFF) tervise- ja ohutusspetsialist. Viimased viis aastat on olnud tema eesmärk tagada, et personalil oleks võimalikult hea ja turvaline olla.
Poolas Slupskis asuvas AJ mööblitehases on AJ Grupp valmistanud enamikku meie puitmööblist alates 1996. aastast. Kooskõlas tehase ambitsiooniga toota muuhulgas ergonoomilise disainiga mööblit, näiteks reguleeritava kõrgusega töölaudu, on tehase prioriteediks samuti edendada oma töötajatele ergonoomilist ja turvalist töökeskkonda. Wojciech Szeląg, kes on AJFF-i tervise- ja ohutusspetsialist, on selle töö üle väga uhke.
Wojciech Szelag

„2021. aasta keskpaigaks jõudsime esmalt 365 õnnetustevaba päeva rekordini, seejärel jõudsime praeguse rekordini. Minu suurim edu AJ Grupis töötatud aastate jooksul on olnud see, et saavutasime 418 õnnetustevaba päeva," ütleb ta.

Mis on siis sellise töökoha retsept, kus õnnetusi juhtub nii harva? Wojciech usub, et ohutusalast mõtlemist tuleb alustada algusest. Enne uue töötaja tootmissaali sisenemist järgitakse üksikasjalikku protokolli.

„Uute töötajate esmasel koolitusel tutvustame neile muuhulgas ohutuid tõstetehnikaid. Töötajad saavad teada, kuidas õigesti tõsta ja kui palju nad võivad tõsta olenevalt sellest, kas tegemist on naise või mehega. Lisaks saavad nad selgeks, mida eeldavad õiged ergonoomilised tööasendid," selgitab Wojciech.

Loe, kuidas raskusi tõsta

Pingutusvigastused on tootmises väga levinud ja neid on raske vältida. Kindlasti näeb Wojciech aga seost töötajate eest hoolitsemise ja ettevõtte kasumlikkuse vahel. Õigete tööriistade ja seadmetega on võimalik tõsta vigastusteta püsimise tõenäosust ja seega stabiilse tööjõu säilitamist. Kogu tehases on heades tingimustes töötamise võimaldamiseks saadaval abivahendid, näiteks tõstelauad ja kahveltõstukid, aga ka tõstekärud ja konveierlindid. Kui materjale on siiski vaja käsitsi liigutada, tehakse seda kambakesi.
Poola mööblitehas

Hoolikas riskijuhtimine ja ohutuse arendamine

Tööga seotud riskide maandamiseks salvestatakse kõik võimalikud ohud ja õnnetusriskid ohutusmudelisse ning seejärel arutatakse neid iganädalastel kohtumistel tehase juhtidega.

– „Seejärel töötame välja meetmed selliste olukordade vältimiseks," selgitab Wojciech.

Ta märgib ka, et tehase ohutus paranes oluliselt, kui 2019. aastal võeti kasutusele nn käitumispõhine süsteem BBS, mis hõlmab muu hulgas tootmisosakonna ja administratsiooni töötajaid, kes arutavad koos personaliga parendusmeetmeid.

 

Loe edukast juhtimisest meie mööblitehases

 

Wioleta Kowalik on AJFF-i juht ning peab ohutust ja ergonoomikat tehase arengus väga oluliseks osaks. Tema ja juhtkond otsivad pidevalt võimalusi, mida nad saavad teha, et tootmist sujuvamaks muuta ja samal ajal vigastuste riske minimeerida. Näiteks kaaluvad nad 2024. aastal investeerimist tõsterobotisse, et inimesed ei peaks rasket kokkupandud mööblit tõstma.

Turvaline töökeskkond maast laeni 

Wojciech selgitab, et juhtkond on sisemises ohutuspoliitikas otsustanud, et töötingimuste parandamisel ja kvaliteetsete kaitsevahendite ostmisel ei tohiks rahalisi ressursse säästa. Töötajatel on täielik juurdepääs kogu vajalikule isiklikule varustusele, mida nad võivad konkreetsete ülesannete täitmiseks vajada. Kui personal vajab uusi terasest varbaga turvajalanõusid, kindaid või mürasummutavaid kõrvaklappe, on see kas tootmisjuhi kabinetis või saab neid tellida. Ruumides on hajutatud väikeste kõrvatroppidega dosaatorid juhuks, kui neid kiiresti vaja läheb, ja osakondades, kus on vaja kaitsekiivrit, on need kohe sissepääsu juures saadaval.

Värviosakonnas on õnnetustevabade päevade arv praegu üle 2000. Kuna kasutatakse ainult veepõhist värvi, ei eralda see tehases tugevat lõhna ega ole tervisele ja keskkonnale nii ohtlik kui õlipõhine värv võib olla. Saepuru ja tolm, mis puiduga töötamisel loomulikult tekivad, filtreeritakse õhust välja laes oleva tõhusa ventilatsioonisüsteemi kaudu, mis on olemas kõikides tehase osades.

Tootmishallide põrandal jooksevad erkrohelised jooned otse läbi suurte ruumide. Koos laopeeglite ja piiretega on selge, kuhu peaksid töötajad kõndima, et hoida tõstukite liiklumisteedest ohutut distantsi. Kollased jooned näitavad selle asemel, kuhu tuleks paigutada materjalid, kaubaalused ja kaubad. Keskkonnas, mis võib kergesti muutuda segaseks ja ohtlikuks, valitseb vastupidiselt selge tasakaal, kus kõigel ja kõigil on oma koht.

Poola tehas

Värsked artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.