Ergonoomikasse investeerimine toob tööstuses kaasa kasumlikkuse kasvu
Kujuta ette, et reguleerid oma töölaua kõrgust, et vältida seljavalu, paned müra vähendamiseks pähe kõrvaklapid ning kohandad valgustust vastavalt tööülesandele. See lihtne igapäevane stsenaarium illustreerib tööelu olulist aspekti: selleks, et oma tööd võimalikult hästi teha, on vaja mugavat ja ergonoomilist töökohta.
Peter Gunnarsson, AJ Grupi tööstusmööbli juht, rõhutab, et kuigi paljud tööstusharu esindajad tunnistavad ergonoomika tähtsust, on nad sageli vähem teadlikud selle otsesest seosest finantstulemustega. Ta rõhutab, et töökoha loomine, kus töötajad tunnevad end hoituna ja mugavalt, ei ole oluline mitte ainult nende heaolu jaoks, vaid mõjutab oluliselt ka ettevõtte üldist käekäiku.
Vähem vigastusi ja suurem tõhusus
Milline on seos töökeskkonna ja ettevõtte majandustulemuste vahel? Peter Gunnarsson rõhutab, et investeeringud ergonoomikasse tasuvad end ära haiguspäevade vähenemise ja väiksema kaadrivoolavuse kaudu. Need kulud võivad ettevõtetele kalliks maksma minna, sest töölt puudumised haiguse tõttu, uute töötajate värbamine ja tootlikkuse langus on olulised kulukohad.
"Hea ergonoomiline töökoht vähendab vigastuste ohtu ja loob positiivse töökliima, kus inimesed naudivad oma tööd. Kui inimesele oma töö meeldib, on ta motiveeritum ja soovib kauem ettevõttesse jääda," ütleb Peter Gunnarsson.
Samal ajal rõhutab ta, et hästi kujundatud töökoht ei aita mitte ainult kulusid vähendada, vaid ka tulusid suurendada. "Kui suudad hoida rahulolevaid ja kogenud töötajaid, saavutad suurema tõhususe. Kvaliteetsete toodete tarnimine muutub lihtsamaks ja tootmises väheneb veamäär," selgitab Gunnarsson.
Probleem, mis puudutab üha rohkem inimesi
Tööstussektor on suur ja mitmekesine ning seal on erinevaid ameteid täppismehaanilisest tootmisest kuni masstootmiseni. Samas on see valdkond ka suhteliselt kõrge riskiga õnnetuste ja vigastuste tekkimise osas.
"Võrreldes kontoritöötajatega on seal töövigastuste oht oluliselt suurem," märgib Peter Gunnarsson. Ta lisab, et füüsilised nõudmised on sageli suuremad, hõlmates pidevat raskuste tõstmist ja korduvaid liigutusi, mis võivad keha koormata.
Pingevigastused on üks levinumaid tööga seotud terviseprobleeme. Nii mehed kui naised teatavad sageli pingevigastustest, rõhutades ergonoomiliste probleemide käsitlemise ja tööohutuse meetmete edendamise tähtsust tööstussektoris.
Ergonoomiliselt mõtlemine on ka majanduslikult mõistlik
Peter Gunnarssoni sõnul on tööstusharu eri osad nii erinevad ja ergonoomika nii lai mõiste, et on raske määratleda parandusi, mis kehtiksid kõigi tegevuste puhul.
"Näiteks võib kontoritöös reguleeritavat lauda ja mugavat kontoritooli pidada hea ergonoomika aluseks. Töötlevas tööstuses kehtib sama põhimõte – reguleeritav töölaud ja mugav, praktiline kontoritool peaksid töötaja jaoks kindlasti olemas olema. Väga levinud on ka tööstusruumides kõvad põrandad, nagu betoonpõrandad, mida saab töötaja jaoks mugavamaks ja ergonoomilisemaks muuta reljeefse töökohamati abil," selgitab Gunnarsson.
Kuid eelkõige on oluline, et teemaga tegeletakse terviklikult. "Ära mõtle ainult toodetele endile. Ergonoomikat tuleks vaadelda kui tervikut, mis hõlmab kõike alates töökoha ja kogu hoone kujundusest kuni kasutatavate töövahendite ja abivahenditeni ning kuidas see kõik omavahel suhtleb ja toimib," rõhutab ta.
Näiteks ettevõte, mis töötab kärude ja riiulisüsteemidega, peab korraldama oma ruumi ja seadmed nii, et need hõlbustaksid tööd ja ruumis oleks mugav ja lihtne liikuda.
"Parem ergonoomika on pikaajaline ettevõtmine ning kõike ei pea tegema korraga, vaid seda saab parandada samm-sammult. Investeerimine heasse töökeskkonda on investeering ettevõtte edusse," ütleb Peter Gunnarsson.
Kolm nõuannet parema ergonoomika saavutamiseks -
1. Kaasa eksperte ja töötajaid
Küsi tervishoiuspetsialistidelt tagasisidet oma töökeskkonna kohta. Nad võivad avastada probleeme ja pakkuda lahendusi, mida sa ise ei pruugi märgata. Ära unusta küsida arvamust ja nõu ka oma töötajatelt.
2. Õige toote leidmiseks uurige erinevaid variante:
Tööstusettevõtete tegevus on väga erinev. On mitmeid tooteid, mis võivad erinevates tööprotsessides kasulikud olla. Näiteks reguleeritavad töö- ja pakkelauad, ergonoomilised töötoolid, kõvadel põrandatel kasutatavad töökohamatid ja tõsteseadmed laotööks.
Vaata ergonoomilisi tooteid
3. …vaata suurt pilti!
Pea meeles, et ergonoomika on midagi enamat kui üksikud tooted. Pinguta selle nimel, et mõista, kuidas kogu töökeskkond, sealhulgas ruumide paigutus, saab koos paremini toimida, et luua tervist hoidev ja efektiivne töökoht.