Kemikaalide ja ohtlike jäätmete ladustamine
Mis on ohtlikud jäätmed?
Ohtlikud jäätmed on jäätmed, mis kahjustavad inimeste tervist või keskkonda. See hõlab söövitavaid, mürgiseid, tuleohtlikke või plahvatusohtlikke aineid. Mõned levinumad ohtlikud jäätmed on kasutatud õli, värvijäägid, akud, lambipirnid, erinevad kemikaalid ja ohtlikke komponente sisaldavad elektroonikajäätmed.
Ettevõttes leiduvate erinevat tüüpi jäätmete ja kemikaalide eraldamiseks kasutage praktilisi jäätmekonteinereid ja selgete siltidega taaskasutatavaid sorteerimismahuteid. Kui pole kahtlust, kuhu jäätmed tuleb koguda, väheneb oht, et midagi läheb valesti.
Mis on ohtlik kemikaal?
Ohtlik on selline kemikaal, mis oma omaduste tõttu kahjustab keskkonda, tervist või vara. Rõhutagem, et olulised on aine omadused, mitte kogus. Nii ei saa parketile voolanud ja seda kahjustanud vett lugeda ohtlikuks kemikaaliks, sest parketti ei rikkunud mitte vee omadused, vaid selle kogus.
Täpsed nõuded, kuidas peab pakend olema märgistatud, on sätestatud Euroopa Parlamendi ja Euroopa Nõukogu 16. detsembri 2008. aasta määruse (EÜ) nr 1272/2008 (mis käsitleb ainete ja segude klassifitseerimist, märgistamist ja pakendamist; ingl Classification, Labelling, Packaging, edaspidi CLP-määrus) artiklis 17.
Allikas: Tööinspektsioon
Ohtlike kemikaalide ladustamine
Kui ettevõte ladustab kemikaale, on alati oht leketeks. Oluline on vältida selle kahjustamist inimestele ja keskkonnale või ohtlikke keemilisi reaktsioone.
Mida arvestada kemikaalide ladustamisel:
- Kemikaale tuleb hoida ventileeritavates kemikaalikappides, happekappides või kemikaalide hoidlates.
- Hoia kemikaale üksteisest eraldi, sest lekkimisel võivad erinevate ainete segumine põhjustada ohtlikke keemilisi reaktsioone.
- Kasuta lekete kogumiseks näiteks lekkevanni, vaadialuseid, või lekkealuseid.
- Hoia kemikaale nii, et kõrvalised isikud neile ligi ei pääseks, näiteks lukustatavates kemikaalikappides.
Ohtlike jäätmete käitlemine
Ohtlikke jäätmeid ei tohi kunagi visata prügikasti, segada muude jäätmetega ega valada kanalisatsiooni. Eraisikuna saad oma ohtlikud jäätmed üle anda taaskasutuskeskusesse. Jäätmete sorteerimise nõue kehtib nii eraisikutele kui ka ettevõtetele, kuid ettevõtetele kehtivad erireeglid, kuidas ohtlikke jäätmeid sorteerida, dokumenteerida ja vedada, mida on oluline teada.
Ettevõtte omanik vastutab, kuidas firma ohtlikud jäätmed mõjutavad keskkonda ja tervist, ning jäätmete käitlemise ja klassifitseerimise reeglite täitmise eest. Samuti eeldatakse, et dokumenteerite, milliseid ohtlikke jäätmeid ettevõttes kasutatakse. Lisaks vastutate selle eest, et jäätmete vedajal ja vastuvõtjal oleksid vajalikud load.
Küsi meilt jäätmete sorteerimise lahendusi!
Kui sul on küsimusi näiteks jäätmekappide või prügi sorteerimiseks mõeldud konteinerite kohta, võta meiega ühendust – aitame hea meelega!
Vaata tooted kemikaalide ja ohtlike jäätmete käitlemiseks