Äkiline valu sabaluus? Proovi viit lihtsat harjutust ebamugavustunde leevendamiseks
Kus asub sabakont ja mis on selle funktsioon?
Sabakont on väike luu, mis paikneb lülisamba lõpus, ristluu all. Levinud arvamus on, et sellel pole mingit funktsiooni, kuid see pole päris tõsi. Mitmed meie lihased, sidemed ja kõõlused, mis asuvad puusas ja vaagnapõhjas, kinnituvad sabakondile.
Sümptomid, millele tähelepanu pöörata
Sabakondi valu ilmneb kõige sagedamini liikumisel ja pingutamisel, näiteks istudes või püsti tõustes. Valu võib tunda ka kõndides või joostes sabakondi ümbruses. See võib olla intensiivne ja tugev või hoopis tuim.
Püüdes valu leevendada, on lihtne sattuda ebaloomulikesse istumisasenditesse, mis omakorda mõjutavad selga ja põhjustavad uusi probleeme. Samuti võid tunda ebamugavust tualetis käies, kuna sabakont asub otse pärasoole kohal. Mõnel inimesel võib olla raske ka pikalt püsti seista.
Võimalikud sabakondi valu põhjused
Kukkumine: Probleemid tekivad tavaliselt pärast traumat või vigastust. Kui oled oma sabakondi ära löönud, võid tunda kohest valu, kuid vigastus võib endast märku anda aga ka palju hiljem.
Halb rüht: Vale istumisasend paneb selgroolülidele ja liigestele ebaloomuliku koormuse, mis võib põhjustada valu sabakondis. Seos valu ja kehahoiaku vahel ei ole alati ilmne, sest valu ei pruugi tekkida koheselt, vaid annab endast tunda palju hiljem. Seetõttu võib tunduda, et valu sabakondi piirkonnas ilmneb põhjuseta.
Pikk istumine: Paikne ja istuv töö koormab sabakonti ja selle sidemeid, mis võib avalduda valuna sabaluu piirkonnas ja ka alaseljas. See võib olla otseselt seotud ka sinu tooli valikuga ning hea ergonoomika puudumisega töökohal.
Ebapiisav füüsiline aktiivsus: Kui sul on valu sabakondis, võib see olla tingitud selja liikuvuse vähenemisest, mida saab leevendada suurenenud füüsilise aktiivsusega. Tee trenni ja ära unusta venitusharjutusi!
Muudatused töökohal, mis võivad sind aidata
Enamik inimesi teab, et paigal istumine on kahjulik, kuid põhjused, miks pikaajalist istumist vältida, ei pruugi alati olla nii ilmsed. Seetõttu on lihtne sattuda olukorda, kus leiad end tööülesannetele keskendunult juba tunde samas kohas istumas.
Kui ka sinul juhtub tihti nii, siis proovi järgmist:- Vaheta välja oma töötool, mugavama ja kvaliteetse ergonoomilise kontoritooli vastu;
- Kasuta töö tegemiseks istu-seisa lauda, et saaksid tööd teha vaheldumisi nii istudes kui seistes;
- Kõnni mõnda aega jooksulindil;
- Soeta oma kontoritoolile lisaks ka aktiivse istumise tool
Kui tunned istudes valu, peaksid kaaluma oma töötooli vahetamist. Veendu, et sul on korralik kontoritool, mis on toetab nii sinu selga kui ka sabakonti – see on eriti oluline kodukontoris töötades. Pehme iste, nimmetugi ja reguleeritav istme sügavus on kolm omadust, millele tähelepanu pöörata, kui hakkad omale uut tooli välja valima.
Harjutused, mis leevendavad sabakondi valu
Lisaks ergonoomilisele töökohale võib venitamine olla just see, mida su keha vajab. Suurendades liikuvust ja vähendades sabakondi koormust, saad valu järk-järgult leevendada. Proovi allolevaid harjutusi! Tee iga harjutust 30-60 sekundit:
- Keha pööramine lamades:
Lama selili. Painuta parem jalg ja lase sellel langeda üle vasaku jala nii, et parem põlv peaaegu puudutab põrandat. Siruta käed külgedele ja pööra oma pead paremale. Hoia seda asendit 30-60 sekundit ning tee sama vasaku jalaga.
See harjutus parandab selja liikuvust, mis aitab leevendada sabakondi koormust kõndimisel või jooksmisel. - Jalgade venitus:
Lama selili, põlved kõverdatud ja jalad põrandal. Aseta vasak sääremari paremale reiele. Kas tunned tuharalihaste venitust? Haara parema jala tagant ja tõmba seda õrnalt enda poole, kui soovid intensiivsemat venitust. Hoia 30-60 sekundit ja korda sama harjutust vastasküljel.
See harjutus vähendab pingeid tuharalihastes, mis kinnituvad sabakondile. Tuharalihas on üks suuremaid lihaseid; venita seda korralikult, et keha muutuks paindlikumaks ja selgroog saaks kergendust. - Liblikavenitus:
Lama selili ja kõverda jalad. Pane jalatallad kokku ja lase põlved külgedele vajuda. Tõmba jalgu tuharate suunas nii lähedale kehale kui võimalik. Põlved ei pea maad puudutama, kuid peaksid laskuma võimalikult madalale. Hoia 30-60 sekundit.
See harjutus pehmendab nii puusasid kui ka kubemepiirkonda, mis leevendab koormust sabakondile. - Kükid ja põlvede väljapoole lükkamine:
Alusta seistes, jalad kergelt harkis. Kükita alla ja lase tuharatel vajuda võimalikult palju kandade suunas. Kasuta käsivarsi, et põlvi kergelt väljapoole lükata. Hoia 30-60 sekundit.
See harjutus aitab vähendada pingeid vaagnapõhjas ja leevendab sabakondi valu. - Jalatõste ja surumine:
Lama selili. Tõsta vasak jalg kõverdatud põlvega rinnakorvi suunas ja suru kergelt keha poole, kuni tunned lihaste venitust. Hoia 30-60 sekundit ja korda vastasküljel.
Venita iga päev, et pikaajaliselt suurendada keha liikuvust. Tee harjutusi üksi või muuda see kontoris ühiseks tegevuseks.
Kokkuvõte
Sabakondi valu võib olla põhjustatud mitmetest teguritest, nagu kukkumised, halb rüht ja ebapiisav füüsiline aktiivsus. Sul on võimalik ennetada ja leevendada valu, kui kasutad ergonoomilist kontorimööblit ning teed regulaarselt venitusharjutusi. Tõsiste probleemide korral peaksid alati pöörduma arsti poole.
Kas otsid ergonoomilisi lahendusi kontorisse? Võta ühendust meie projektimüügi esindajatega. AJ Tooted on rõõmuga valmis sind aitama, alates konkreetsetest toodetest kuni täielike sisekujunduslahendusteni välja.