Sammud jätkusuutlikuma tootmise nimel

Sammud jätkusuutlikuma tootmise nimel

AJ Grupi mööblitehas (AJFF) on hea näide meie pühendumisest, et oleksime oma tegemistes jätkusuutlikud. Kuna globaalne vastutus keskkonna eest süveneb, muutub keskkonnateadlike tootmismeetodite tähtsus üha olulisemaks. Alates keskkonnasõbralike ehitusmaterjalide hankimisest kuni säästvate pakendilahenduste juurutamiseni on AJFF-i tootmisprotsess hoolikalt välja töötatud, et vähendada mõju keskkonnale ja maksimeerida tõhusust.

Loe edasi meie rohelisest lähenemisest tootmisele, sealhulgas puidu ja päikesepaneelide eeskujulikust kasutamisest ning järeleandmatult jätkusuutlikkuse poole püüdlemist igas tootmise aspektis.

Alates 2022. aastast on Agnieszka Marjańska juhtinud AJFF-i keskkonnaalaseid jõupingutusi. Rutiinse jäätmekäitluse kõrval keskendutakse tehase keskkonnasõbralike tavade rakendamisse, alustades välilahendustest.

"Oleme paigaldanud 100 kW võimsusega päikesepaneelid ja plaanime peagi energiatõhususe suurendamiseks 500 kW võrra neid juurde lisada," ütleb Marjańska.

See samm vähendas ostetud elektrienergiat aastatel 2021–2022 6,6%, kusjuures omatoodetud elekter moodustas 2022. aastal 3,4% kogutarbimisest. Selle tulemusena vähenesid küttest ja elektrist tulenevad kasvuhoonegaaside heitkogused 6,6%.

Saepuru kasutamine

Tehasest vaid kiviviske kaugusel ja päikesepaneelide kõrval on hoonega ühendatud suur silohoidla. Siia kogutakse tootmisprotsessist tekkinud saepuru, sealhulgas puitlaastplaadi osade jäägid. See saepuru pressitakse seejärel graanuliteks, mis on põletatakse energia saamiseks.

Factory workers attend daily wrap-up meeting
Factory manager speaks to shop floor worker

"Me taaskasutame suure osa saepurust hoone soojendamiseks ja kuuma vee saamiseks," selgitab Agnieszka.

Ülejäänud saepuru saadetakse tagasi puitlaastplaadi tootjale, et seda kasutada uute plaatide valmistamiseks.

 

Plastiga tegelemine

AJFF-is keskendutakse siseruumides plasti kasutamise minimeerimisele. 2022. aastal oli mitmete projektide eesmärk jäätmete vähendamine, mille tulemusena suunati peaaegu 60% neist taaskasutusse.

Eesmärk on vähendada plasti kasutamist nii palju kui võimalik. Siiski on see suur väljakutse. Praegu on jõupingutused suunatud plastikjääkide hoolikale eraldamisele ja taaskasutamisele või selle võimalikult tõhusale kasutamisele.

Masinaga mähitud kaubaalus nõuab vähem plastikut, sest see võib kilet aluse ümber tihedamalt ja kompaktsemalt venitada. See mitte ainult ei vähenda kauba kahjustamise ohtu, vaid vähendab ka vajaliku plasti kogust.

Penoplastist loobumine

Penoplasti, sageli kasutatav pakkematerjal, mis on tuntud oma lööke neelavate omaduste ja kerge olemuse poolest, on raske ignoreerida.

Pakendamise efektiivsuse optimeerimiseks ostab AJFF valmis ja eritellimusel lõigatud penoplastitükke. Korduskasutuseks kõlbmatud penoplastijäägid tagastatakse tootjale ümbertöötlemiseks.

"Meie tootepakendites on ülekaalus penoplast. Kuna tehasest väljub nädalas 25-30 veokit, on penoplasti kasutamine märkimisväärne. Meie lühiajaline eesmärk on aga kasutust poole võrra vähendada, pikaajaline eesmärk on see täielikult kaotada," selgitab Agnieszka.

Alternatiivina toetub QBUS-seeria pakend nüüd kärgstruktuurile, mis on valmistatud 100% taaskasutatud paberist. See välistab täielikult vahtpolüstürooli vajaduse ning kärg- või lainepapp täidab vajaduse korral pakendis tühimiku.

Jäätmete sorteerimine

Tehase erinevates kohtades on jäätmete sorteerimisjaamad strateegiliselt paigutatud, et mahutada nii väikeseid kui ka suuri jäätmeid. Olenevalt osakonnast on vastavate masinate või protsesside poolt tekkivate konkreetsete jäätmeliikide jaoks ette nähtud spetsiaalsed konteinerid. Kõik alates papist ja plastist kuni metalli ja puiduni, on igal materjalil võimalus minna ringlusesse.

"Suuremate paberi- ja plastikoguste käitlemiseks oleme paigaldanud spetsiaalsed masinad, mida täidetakse kogu päeva jooksul. Kui need on täis, suruvad need masinad materjali kompaktseteks kuubikuteks, vähendades oluliselt vajaminevat ruumi," selgitab Agnieszka.

See lähenemisviis mitte ainult ei suurenda ruumi tõhusust, vaid muudab ka jäätmete transpordi sujuvamaks.

Puidu taaskasutamine

2021. aastal algatas AJ Grupp koostöös Poola mööblivabrikgua kaubaaluste projekti. Eesmärk oli tõsta kaubaaluste kvaliteeti, pikendades nende eluiga ja ringlust. Kaubaaluste suurusi kohandati hoolikalt, et need vastaksid toote spetsifikatsioonidele ja kasutusnõuetele. Kõik sobimatud kaubaaluste suurused suunatakse Halmstadi laost ümbertöötlemisse Poola tehasesse. Selle projektiga pole mitte ainult tõstetud aluste kvaliteeti, vaid ka minimeeritud puidujäätmeid.

Tulevikku vaadates rõhutab Agnieszka AJFF-i keskkonnaalaste jõupingutuste pideva arendamise ja täiustamise tähtsust. Kuigi pakkematerjalide täielik väljajätmine ei pruugi alati olla teostatav, on oluline järgida rohelist mõtteviisi.

Loe lähemalt juhtimisest kaizeni meetodi abil 

Avasta meie jätkusuutlikkuse raport


Värskeimad artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.