Välimööbli hooldus
Käes on kevad ja aeg tuua välja õuemööbel. Kuid enne võiksid teha mööblile kerge värskenduskuuri, et valmistada see ette erinevate ilmastikunähtuste, nagu päike ja vihm, mõjudele. Artiklist leiad soovitusi, kuidas hoolitseda oma välimööbli eest nii, et see säilitaks hea väljanägemise ja pakuks rõõmu pikki aastaid.
Kaitse välimööblit ajal kui seda ei kasuta
Aiamööbli eluea pikendamiseks on soovitatav viia toolid ja lauad varju alla ajaks, kui neid ei kasutata. Parima tulemuse saavutamiseks hoiusta õuemööblit siseruumides, seda eriti talveperioodil. Eelista kuiva, hästi ventileeritud ja jahedat ruumi. Kui mööbliesemed on rasked ja neid ei saa hõlpsasti liigutada, siis võiks soetada korraliku ning paksust materjalist katte. Pehmed istmepadjad too õue vaid kasutamise ajaks. Muul juhul hoiusta patju sisetingimustes või niiskuskindlas kastis.
Hoolda välimööblit vastavalt materjalile
Õuemööbli pesemine mõned korrad hooaja jooksul aitab hoida toolid, lauad ja pingid puhta ning ilusana. Hea mõte on enne suve algust käia üle ka kõik kinnitused ja kruvid veendumaks, et mööbel on vastupidav ja turvaline. Samuti ära unusta mööblit korralikult puhastada ja kuivatada enne, kui selle talveks hoiule paigutad. Välimööbli kaitsmine erinevate ilmastikumõjude eest ning regulaarne hooldus tagavad välimööblile maksimaalse kasutusea.
- Plastist aiamööblit võib pesta õrna seebi ja veega. Kasuta svammi või pehmet harja ning loputa hoolikalt veevooliku abil. Valge plastmööbli puhul saavutad eriti särava lõpptulemuse kloorilahusega. Kui soovid anda oma aiamööblile kaitsva kihi, siis töötle plastpinda vahaga. Selleks sobib näiteks paatidele mõeldud poleerimisvaha.
- Rotangmööbel on suurepärane valik välikeskkonda, kuna see on väga vastupidav ning ei tuhmu. Kuna tolm ja mustus kogunevad kergesti materjali kiududesse, siis tuleb rotangmööblit korrapäraselt puhastada. Pese mööblit pehme harja abil õrna seebi ja veega. Pööra erilist tähelepanu loputamisele.
- Puidust välimööblit tuleks pesta õrna seebilahusega. Kuna puit on naturaalne materjal, mis on tundlik õhuniiskusele, tuleks seda regulaarselt töödelda õli, värvi või peitsiga. Õli rõhutab küll puidu loomulikku struktuuri, kuid ei paku niivõrd tõhusat kaitset kui värv ja peits. Õige aeg aiamööblit valitud tootega töödelda on siis, kui veetilgad ei kogune enam piiskadena puidu pinnale. See näitab, et puit on liiga kuiv ning vajab uut kihti viimistlusvahendit.
- Erinevatest metallidest valmistatud välimööbel ei vaja eriti hooldust. Värskenda mööblit seda harjates ja loputades. Kerged roostetäpid saab eemaldada hõlpsasti liivapaberi abil. Saadaval on ka erinevaid metallivärve, mis aitavad anda sinu välimööblile värske sära.
Mida tähele panna välimööbli viimistlemisel
Vali aiamööbli värvimiseks või õlitamiseks päev, kui õues ei ole ülemäära kuum, sest vastasel juhul kuivab viimistlusvahend liiga kiiresti ning ei jõua piisavalt puitu imenduda. Sobiv temperatuur mööbli töötlemiseks on vahemikus 10-25 kraadi. Enne tööga alustamist veendu, et välimööbli pind oleks puhas ja täiesti kuiv. Vajadusel eemalda vana ning ketendav värv mööbli pinnalt. Puitmööbli võiks pärast pesu ja enne viimistlemist jätta vähemalt 24 tunniks kuivama. Pintsli või svammi alternatiivina täida spreipudel õli või värviga ning kanna toode sel viisil mööbli pinnale.
Õigesti hooldatud ja hoiustatud välimööbel kestab pikki aastaid ning pakub võimalust nautida suviselt soojasid ilmasid nii koduaias, pargis, piknikuplatsil, mänguväljakul kui ka ettevõtete õuealadel. Vajadusel küsi nõuandeid meie kogenud spetsialistidelt.