Tööelu müüdid
Diskreetne treening kontoris on sama tõhus kui intensiivne sessioon pärast tööd. Õige? Rahva hulgas ringleb rohkelt müüte ja tõekspidamisi, mis seostuvad tervise ja treeninguga töökeskkonnas. Kui ütlusi uskuda, siis võib rohke kohvi joomine aidata kaasa kaalulangusele ja samas seda ka takistada. Mis on tõde ja mis väär? Siinkohal lükkame ümber mõned tööelu puudutavad müüdid!
Neli väidet tervise ja treeningu kohta töökeskkonnas
1. Treening pärast tööd korvab pika päeva kirjutuslaua taga
VÄÄR: Kõrge intensiivsusega treening ei kompenseeri kontorilaua taga staatiliselt veedetud aega. Kestval istumisel on siiski kehale kahjulik mõju, mida hilisem füüsiline tegevus ei korva. Kaheksa tundi istumist päevas võib põhjustada rasvumist, 2. tüübi diabeeti, kõrgvererõhutõbe ja südame-veresoonkonna haigusi.
Muutke oma tööasendit istuva ja püsti seisva vahel ning mahutage oma päevaplaani korrapärased aktiivseid puhkepausid. Ka kõige vähemmärgatavad tegevused võivad tagada tulemused. Võimalusel jätke mõni e-kiri saatmata ning jalutage kolleegi kabinetti, et saada oma vastus, või kutsuge töökaaslane püstijala koosolekule. Veelgi tõhusama lahendusena hankige kontorisse käimislint, mida oma kolleegidega jagada. Kõndimine kiirendab teie vereringet ja aitab hoida veresuhkru taseme kontrolli all.
2. Madala intensiivsusega treening põletab rohkem kaloreid kui kõrge intensiivsusega treening
VÄÄR: Pikk ja madala intensiivsusega treening tagab põhimõtteliselt sama tulemuse, kui lühike ja intensiivne sessioon, kinnitab Stockholmi võimlemis- ja spordikooli spordifüsioloog Mikael Mattsson. Kiired suure koormusega treeningud kulutavad rohkelt energiat nii treeningu ajal kui ka pärast seda. Seetõttu pole oluline, kui palju kaloreid põletatakse treeningu ajal, vaid see, milline on kalorikulu ülejäänud päeva jooksul.
Tihedasse graafikusse on keeruline mahutada korralikku treeningut. Seetõttu on eriti hea, et saate püsida aktiivsena isegi kontorilaua taga. Kaaluge mõne lihtsa harjutuse lisamist oma päevaplaani. Näiteks proovige hoida sirgeid jalgu paralleelselt üleval ühe minuti vältel ning tunnetage mõju, mida see avaldab lihastele. Kergemad harjutused sobivad hästi, kui soovite säästa energiat pärastlõunaks. Suurema intensiivsuse saavutamiseks võite kasutusele võtta näiteks isteratta, tasakaalutooli või mõne muu aktiivse kontori lahenduse. Ka kirjutuslaua taga püsti seismine suurendab koormust ja innustab liikuma, võimaldades näiteks teha aeg-ajalt mõne kiire küki.
3. Vaid 5 minutit treeningut ei avalda kehale mõju
VÄÄR. Inimene peaks saama vähemalt 30 minutit füüsilist koormust päevas, kuid see võib olla raskendatud, kui peate töötama, transportima lapsi, valmistama õhtusööki ja tegelema muude kohustustega. Kuid isegi 5 minutit treeningut on parem kui mitte üldse. Võimalusel tehke mõned kükid ja kiired kätekõverdused kontoris puhkepausi ajal või pärast tööd kodus. Miks mitte kasutada treppe lifti asemel? Tehke lisaks veel mõned üles-alla jooksud korruste vahel. 5 minutit avaldab suuremat mõju, kui seda arvatagi oskate!
Samas on korralik treening kehale oluline, isegi kui see on lühike. Põhjalik treening annab lihastele signaali, et sooritada tuleb füüsiliselt koormav tegevus, mistõttu suureneb keha energiakulu. See avaldab tervisele positiivset mõju, näiteks suureneb hapniku tarbimine, väheneb lipiidide osakaal ja paraneb insuliinitundlikkus. Teeningute juures pidage meeles, et iga organism on erinev, ning see mis sobib teistele, ei pruugi sobida teile. Leidke harjutused, mis tõstavad heaolu ning mõjuvad kehale positiivselt.
4. Kofeiini tarbimine aitab langetada kaalu
VÄÄR: Kofeiinil puudub teaduslikult tõestatud seos kiirema kaalulangusega. Kofeiin kiirendab ainevahetus, kuid mitte sellisel määral, mis võiks pikemas perspektiivis aidata langetada kehakaalu. Peamine põhjus, miks kohvi tarbimine ei avalda suurt mõju, on harjumus lisada joogile piima või suhkrut. Nii suureneb tarbitud kalorite hulk märkimisväärselt. Teisalt annab kofeiin energiat, mistõttu võite olla päeva jooksul aktiivsem. Kui aga kohvimasin asub töölauast kaugel, saate edasi-tagasi kõndides rohkem samme!