Põlvkondadevahelised erinevused

Kaugtöölt tagasi täiskohaga kontorisse

Mida tähendab kaugtöölt kontorisse siirdumine nooremale põlvkonnale?
Viiruse leviku alguses suunasid paljud ettevõtted kollektiivi kodukontorisse, mis tähendas kõigile kohanemist uue töökorralduse ning digitaalsete kommunikatsioonivahenditega. Kui kaugtöö ei ole enam nõutav, asutakse taastama pandeemiaeelset olukorda. Selle kahe aasta jooksul alustas oma esimesel töökohal ka suur hulk noori, kelle jaoks võib kaugtöö olla ainus töövorm, millega nad kokkupuudet omavad. Mida tähendab kontorisse naasmine noortele? Milliseid võimalusi ja väljakutseid see neile pakub?
 
Kaugtöö pakub küll suuremat vabadust, kuid samas pärsib sotsiaalsete sidemete loomist. Ühtekuuluvustunne väheneb ning töökultuuri loomine ning hoidmine on suur väljakutse.

Kes on harjunud segamatult kodukontoris töötama, selle jaoks on esiti lärmakam töökeskkond ja tihe läbikäimine kolleegidega harjumatu. Suhtlemine võib küll tunduda pisut hirmus, kuid tõsiasi on see, et sotsiaalsed sidemed avavad tööelus täiesti uue tahu. Noortel on võimalus oma kolleegidega näost näkku vestelda ning õppida päriselt tundma inimesi, kes varasemalt peitusid e-posti aadresside ja kasutajanimede taga. Kodukontor on küll mugav, kuid ei toeta piisavalt sotsiaalsete oskuste arengut.
Vabadusel, mida kodukontor pakub, on nii omad eelised kui ka puudused. Kodus võib olla märksa raskem tõmmata piiri töö- ja puhkeaja vahele, eriti neil, kellel puudub pikem kogemus. Ilmselt on meile kõigile tuttav olukord, kus sööme juba õhtust, kuid samal ajal loeme veel viimaseid e-kirju. Kui terve kollektiiv on kaugtööl ning tööaeg vaba, siis võivad kirjad ja teated tulla sisse olenemata kellaajast ning tekitada kiirelt tunde, et kättesaadav tuleb olla kogu aeg. Kontoritöö juurde kuuluvad puhkepausid ning kindlam graafik, mis tähendab, et tööpäev lõpeb üldiselt õhtul koos arvuti sulgemisega.

Kuigi kontoritööle naasmine võib olla väljakutse, siis ei tasuks ära unustada, et sellel on ka omad eelised.

Lihtsad tegevused, mille abil aidata uuel kolleegil kontoriellu sisse elada:

  • Einestage koos. Kutsu uus kolleeg lõunale või kohvipausile. Just selliseid väikseid žeste hinnatakse.
  • Tunne huvi. Uuri aeg-ajalt, kuidas Sinu uuel kolleegil läheb ning kas tal on kõik vajalikud töövahendid ning ligipääsud olemas. 
  • Ole kättesaadav. See on alati oluline, aga veelgi enam siis, kui kollektiiviga liitub uus töötaja.
  • Näita, kuidas töötab kohvimasin. Võib kõlada triviaalselt, kuid Sinu uus kolleeg on tänulik, kui säästad teda liigsest ajakulust ning tutvustad, kuidas erinevad seadmed kontoris töötavad.
  • Tutvusta talle ümbrust ja inimesi. Kutsu oma uus kolleeg ringkäigule, kasutades samal ajal võimalust teda teistele tutvustada. See on suurepärane viis näitamaks, et ta on teretulnud.

Värsked artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.