Pange klassiruum enda kasuks tööle!
Klassiruumis toimub mitmeid olulisi õpiprotsesse. Ruumi sisustuslahendus mängib sealjuures suurt rolli: olulisel kohal on nii valgustus kui ka materjalid ning kuidas sisustada ruum nii, et seda oleks võimalik kohandada vastavalt olukorrale. Kasutades spetsiaalselt koolidele mõeldud lahendusi on võimalik vähendada mürataset, tagada ergonoomiline töökeskkond ning luua meeldiv ja innustav atmosfäär nii lastele kui õpetajatele.
Klassiruum peaks sobima nii tavaõppe- kui ka grupitegevustele. Eelistada tuleks mööblit, mida on võimalik vastavalt vajadusele ruumis lihtsalt liigutada. Laudu omavahel kokku paigutades saab suurema ühislaua, mis loob eeldused heaks rühmatööks – kõik saavad aruteludes osaleda. Ruumi haldamist lihtsustavad nutikad lahendused, mille juures on kasutatud kvaliteetset mööblit. Näiteks laua peale käetugedega riputatavad toolid muudavad klassiruumi pesemise märksa lihtsamaks. Kokkupandavad toolid ja lauad säästavad ruumi ning on koos vastavate kärudega lihtsalt liigutatavad sobivasse kohta.
Mitu ruumi ühes ruumis
Puhke- ja õpperuumi sisustades tuleb silmas pidada seda, et kõik õpilased on erinevad ja ruum peab vastama võimalikult paljudele erinevatele nõudmistele. Kasutades ruumijagajatena näiteks vaheseinu, raamaturiiulied ja kõrgemaid kappe ja lisades juurde spetsiaalsed kõrgendatud külgedega helisummutavad diivanid, saab mitu erineva funktsiooniga osa. Õpilased, kes vajavad keskendumiseks vaikust, saavad rahulikult töötada diivanil või eraldi nurgas, mis on eraldatud helisummutavate vaheseintega. Samas kui õpilased, kes vajavad grupitöö tegemiseks avaramat ruumi, saavad koguneda suurema laua ümber, et mõtteid vahetada.
Vastupidavad ja keskkonnasõbralikud materjalid
Koolimööbel on pidevalt aktiivses kasutuses ja seetõttu kulub kiiremini ning võib vajada välja vahetamist soovitust varem. Selle vältmiseks tuleks mööbli soetamisel tähelepanu pöörata materjalidele, mis sellises keskkonnas paremini vastu peavad ja kauem esinduslikud püsivad. Üks variantidest on linoleumkate, mis valmistatakse ümbertöödeldud materjalidest ning on vastupidav ja lihtne puhastada. Lisaks sellele on linoleumil helisummutav omadus, mis muudab materjali eriti sobivaks just klassi-, puhke- ja söögiruumides kasutamiseks.
Ergonoomika ja meeldiv õpikeskkond
Nii õpilased, kui õpetajad veedavad suurema osa oma tööajast istudes. Seetõttu on tähtis pöörata tähelepanu sellele, et klassiruumid oleksid sisustatud ergonoomiliselt ja ei mõjuks kurnavalt. Kasutades reguleeritava kõrgusega laudu saab laua kõrguse igas klassiruumis eraldi sättida vastavalt seal õppivate laste vajadustele. Liigne müratase vähendab keskendumisvõimet ja mõjub väsitavalt nii lastele kui õpetajatele. Mürataseme vähendamiseks sobivad helisummutavad lauaplaadid või seinapaneelid. Naturaalne valgus on parim ja vähendab stressi. Selleks, et silmi liigselt mitte kurnata, tuleks valgustuse kujundamisel jälgida, et valgus ei oleks ere ega peegelduks liigselt tagasi tahvel- ja klaaspindadelt.
3 nippi parema klassiruumi kujundamiseks
- Kasutage vaheseinu, raamaturiiuleid ja kappe, et luua ruum ruumis
- Valige mööbel, mida on võimalik lihtsalt kohandada erinevateks tegevusteks
- Sisustamisel pidage silmas ergonoomikat ning keskkonnasõbralikke lahendusi, mis mõjuvad positiivselt nii mõttetööle kui ka õpilaste ja õpetajate tervisele