Kontoritrendid 2020

Kontoritrendid 2020

Kontorisisustus ja -mööbel peegeldab ettevõtte põhiväärtusi ja brändikeskkonda. Aina keerukamate funktsioonide ja tegevuste valguses ei ole tööruumide sisustamine lihtne ülesanne. Inimesed, kes vastutavad töökeskkonna kujundamise eest, peavad leidma viise pidevalt muutuvate vajaduste ette nägemiseks. Oluline on, et sisustuslahendused toetaks ettevõtte arengut, püstiks ajakohased ning pakuks uusi lähenenemisviise.

Milline on trendikas ja ajakohane kontor aastal 2020?

Töökeskkond mõjutab otseselt  inimeste käitumist ja organisatsioonikultuuri, loob klientidele esmamulje ning meelitab uusi talente. Üha enam tähtsustatakse lahendusi, mis parandavad meeskonna tulemuslikkust ning inspireerivad uusi ideid, suurendades samal ajal heaolu ja õnnetunnet. See eeldab dünaamilist töökeskkonda, mis on kasutajasõbralik, brändikeskne ning jätab piisavalt kasvuruumi.

Mõned trendid on püsivamad, teised kaovad aga kiirelt pildilt. Kuid ka kõige populaarsemad suunad muutuvad ajas. Siinkohal vaatleme trende, mida võime kohata käesoleval aastal tööruumide sisustuses.
 
1. Naturaalsus ja rohelus kontorikeskkonnas
Biofiilne disain oli möödunud aastal suur trend ning eeldatavasti jätkub nii ka 2020. aastal -  kuid tuleb meeles pidada, et see ei ole vaid mõne potitaime toomine kontorisse. Oluline on sümbioos inimese ja keskkonna vahel, millele aitavad kaasa nii interjööri naturaalne värvigamma, materjalid ja tekstuurid kui ka mustrid. Siinkohal tõuseb aina enam esile jätkusuutlik disain, mis seob looduse ja tööstuslikud ehitised ühtseks tervikuks. Lühidalt öeldes kasutatakse keskkonna loomisel looduslikke elemente ja jätkusuutlikult hangitud materjale, nagu näiteks kivi ja puit.

Puit aitab anda ruumidele iseloomu, lisades biofiilset tekstuuri ja soojust muidu steriilsesse kontorikeskkonda. Autentne ja orgaaniline töötlemata puit, taaskasutuspuit ja puutüve motiivid on üha enam leitavad tööruumide sisekujundusest. Looduslikud värvid ja motiivid muudavad keskkonna rahulikuks ja lõõgastavaks. Roheliste taimede toomine kontorisse on lihtne viis tõsta heaolu ning produktiivsust. Ligipääs looduslikule rohelusele on inspiratsiooniks loovatele ideedele ja aitab vähendada stressi. Lopsaka ja rohelise keskkonna loomiseks on palju nutikaid lahendusi – alates klassikalistest potitaimedest kuni ripptaimede, vertikaalsete ürdiaedade ning urbanistlike terass-aedadeni välja. Kui tundub, et elustaimed vajavad liigselt hoolt ja looduslikku valgus ning võivad olla allergeenid, saab kontoriruumides kasutada eheda välimusega kunsttaimi. Uuringud on näidanud, et isegi kunstlik rohelus mõjub inimesi positiivselt.

2. Paindlikud ühistööruumid
Ühistööruumide, nagu näiteks WeWork, populaarsuse kiire tõus on muutnud inimeste ootusi kontorikeskkonnale. Soovitakse suuremat paindlikkust töökoha valikul, samuti tõuseb aina enam kaugtöö osakaal. Selleks, et kontorikeskkond kohanduks inimeste muutuvate vajadustega ning käiks ajaga kaasas, on oluline selle sisustamisel keskenduda mitmeotstarbelistele lahendustele. Näiteks kõrguses reguleeritavad lauad hot-desk tööpindadena avatud büroos, hästi läbimõeldud puhkeruumid ja eraldatud kabiinid telefonikõnedeks.



3. Tegevuspõhised sisustuslahendused

Mõned aastad tagasi üritati kontorite sisustamisel innukalt jäljendada mõningate suurte tehnikaettevõtete vaba õhkkonda mänguruumide, baaride ja teiste pealiskaudsete motivaatorite abil. Sellest etapist edasi liikudes näeme aga üha enam praktilisi ühistööruume, kus pannakse rõhku just meeskonnatööle. Need ruumid pakuvad lahendusi, mida kolleegid vajavad selleks, et mugavalt ja edukalt koos töötada. See hõlmab näiteks mööblit, mis on vastavalt vajadusele, osalejate arvule ja koosviibimise eesmärgile lihtsal ümber paigutatav. Möödas on ajad, kus raske mööbel ja tehnika dikteeris ruumi kasutusvõimalusi. Paindlik sisekujundus liikuvate vaheseinte, kerge mööbli, reguleeritava valgustuse ja portatiivse elektroonikaga võimaldab maksimeerida väärtuslikust kinnisvarast saadavat kasu.

4. Vaiksed tsoonid
Avatud planeeringuga kontorid on tulnud, et jääda. Kuid üks olulisemaid 2020. aasta sisustussuundi on isikupäraste privaatruumide ja vaiksete tsoonide pakkumine töötajatele, kus nad saaks aeg-ajalt keskenduda rohkem tähelepanu vajavatele projektidele. Viimastel aastatel on üha enam adresseeritud müraprobleemi ühiskasutatavates tööruumides. Osa inimesi kogeb keskendumisraskusi avatud kontoris, teised soovivad vaikset ruumi teatud ülesannete või nõupidamiste tarbeks. Kõige tõhusam viis selle saavutamiseks on akustiliste sisustuslahenduste kasutuselevõtt individuaalsete töökohtade ja vestlusnurkade eraldamiseks. Tooted, nagu näiteks helisummutavad vaheseinad, akustiline pehme mööbel ja helikindlad telefonikabiinid pakuvad töötajatele puhkust väsitavast kontorimürast ilma, et tuleks liikuda tagasi 20. sajandi suletud ruumide juurde.



5. Nutikad tehnoloogiad

Mittestatsionaarsete töölaudade kasutuselevõtt on tõstnud nutikate tehnoloogiate olulisust. Näiteks ühislaudade kasutusandurid, mugavad töölaudade või nõupidamisruumide broneerimissüsteemid ning juhtmevabad laadimisvõimalused on vajalikud igapäevase kontorielu sujuvaks toimimiseks. Uuenduslik tehnoloogia on väärtuslik vahend töötajate tervise ja heaolu parandamiseks. Nutirakendustega seotud kõrguses reguleeritavad lauad innustavad töötajaid võtma omaks aktiivset töörežiimi. Rakendused, mis on vastavalt individuaalsetele eelistustele seadistatavad, saadavad kasutajale meeldetuletusi tööasendi muutmiseks või annavad märku, kui on aeg võtta aktiivne puhkepaus.

6. Aktiivsed lahendused
Viimastel aastatel on üha enam ettevõtteid asunud toetama töötajate tervislikke eluviise väljaspool kontoriaega. Sporditoetused, aktiivsed ühisüritused ja lõbusad väljakutsed on vaid mõned viisid, kuidas juhid innustavad meeskonda rohkem liikuma. Selge on see, et suur osa päevast veedetakse siiski kontoris ja õhtuti ei pruugi jääda piisavalt aega liikumiseks ja treeninguteks. Istuv eluviis on riskitegur, mille tagajärjeks võib-olla ravumine, diabeet, kõrgvererõhutõbi, südame-veresoonkonna haigused jne. Siinkohal tuleb appi tootearendus, tänu millele laienevad üha enam aktiivse kontori võimalused – kõrguses reguleeritavad lauad, tasakaalutoolid, sadultoolid, isterattad ja paljugi muud. Teadmiste, motivatsiooni ja õigete toodetega saab ka tööajal tagada kehale piisavalt liikumist, mis on hea nii füüsilisele kui ka vaimsele tervisele. Investeering inimeste tööheaollu on osa motivatsioonipaketist, mida paljud tööandjalt ootavad.

7. Kodu väljaspool kodu
Kontori sisustamisel keskendutakse aina enam detailidele, nagu mugav mööbel ja pehmed tekstiilid, et töökeskkond tunduks kodusem. Kommertslike valikute asemel on tekkinud suurem nõudlus taaskasutus ja vintage mööbli järele, mis aitab luua hubasema üldmulje. Terviklikult sisustatud kööginurkade, dekoratiivsete lampide, tekstuursete patjade, vaipkatete, taimede ja sisekujunduselementide abil esile kutsutud kodune atmosfäär hajutab piire töö ja vaba aja vahel. Sisustamisel lähtutakse aina enam töötajate eelistustest ja elustiilist ning pakutakse mugavusfunktsioone.

Avatud ja voolav ruum on endiselt kõige populaarsem valik kontorite planeerimisel, kuid üha rohkem pööratakse tähelepanu selle lähenemisviisi puuduste leevendamisele. Paindlikud sisustuslahendused tagavad inimestele suurema valikuvabaduse ning kontrolli oma tööviisi ja -aja üle, samas kui nutikad tehnoloogiad toetavad muutusi, parandades ühenduvust ja suhtlusviise. Kontorikeskkond ei ole enam pelgalt kõle ruum, mis on sisustatud vaid hädavajalikuga. Biofiilse disaini edu, jätkusuutliku tarbimise pealetung, lopsakas rohelus ja kodune õhkkond aitavad inimestel end töökeskkonnas paremini tunda ning hägustavad töö ja vaba aja rangeid piire.