Akustika eksperdi soovitused meeldivama helikeskkonna loomiseks koolis
Mürataseme alandamine on kõigi huvides
Mürarohke keskkond mõjutab negatiivselt õpilaste tervist, põhjustades peavalu ja stressi. Samuti langevad õpi- ja keskendumisvõime. See on osaliselt tingitud asjaolust, et öeldut on raskem kuulda, aga ka sellest, et taustahelid köidavad tähelepanu ning nende blokeerimine nõuab ajult suuremat pingutust. Seetõttu kulub rohkem energiat ning laps väsib kiiremini, mis omakorda muudab uute teadmiste omandamise vaevalisemaks.
Ka õpetajatele põhjustab häiriv helikeskkond stressi. Uuringute kohaselt tõuseb nii pulss, vererõhk kui ka adrenaliinitase olukorras, kus helitase klassiruumis oluliselt kasvab. Lisaks on leitud, et kestev müra tekitab aja jooksul tinnitust ja kuulmislangust.
Õpirahu ja heade tulemuste eelduseks on meeldiv akustika, mistõttu on eriti oluline pöörata tähelepanu helikeskkonna parendamisele terves koolimajas.
Kuidas vähendada häirivat müra koolikeskkonnas?
Mis on heli ja kuidas see ruumis levib? Lihtsalt öeldes on heli õhurõhu vaheldumine, mida me tajume kuulmiselundite abil. See kandub edasi merelainetele sarnaselt ja jõuab meieni nii otse kui ka peegeldudes seintelt või laest. Samamoodi nagu peeglilt peegelduv valgus, põrkuvad ka helilained kõvadelt pindadelt, tekitades nõnda kaja. Pehmed pinnad seevastu neelavad osa helilainetest, summutades nii ruumis levivat müra.
Õnneks on mitmeid viise ruumi akustika parendamiseks. Nendest enim kasutatud on:
1) müraallika helikõrguse langetamine,
2) helilainete leviku takistamine läbi ruumi,
3) ruumis leviva heli summutamine,
4) peegeldunud heli hajutamine.
Helisummutav lagi on esimene samm
Kuna lae pindala moodustab kogu ruumist võrdlemisi suure osa, on akustiline vahelagi sageli eeltingimuseks meeldiva helikeskkonna loomisel. Avalike ruumide planeerimiseks on kirja pandud juhised, mille kohaselt peavad ripplae paneelid klassides ja sööklates olema vähemalt 40 mm paksused.
Takistamaks helilainete peegeldumist seintelt, tuleks paigaldada kahest vastastikku asetsevast seinast ühele vähemalt 40 mm paksusega mürasummutavad paneelid. Rusikareegel meeldiva akustika saavutamiseks on katta 10-15% ruumi seintest helisummutavate toodetega. Parim tulemus saavutatakse, kui akustilised seinapaneelid on paigaldatud õpilaste ja õpetajate kõrvade kõrgusele (nii seistes kui ka istudes), näiteks 700 mm kuni 1900 mm põrandapinnast.
Praktilised soovitused: vaiksem klassiruum
Helisummutavad tooted on klassiruumides hädavajalikud, et vähendada taustamüra ja võimaldada õpilastel keskenduda sellele, mida õpetaja räägib. Kui õpetaja jutt on selgesti eristatav, omandavad lapsed uusi teadmisi hõlpsamini ning on ise rahulikumad. Hea akustika on oluline ka juhendajate füüsilise ja vaimse heaolu seisukohalt.
1. Eelista nelja jalaga toolide asemel liugraamiga õpilastoole, mille liigutamine tekitab vähem müra. Kui see pole võimalik, siis tasub kasutusele võtta viltotsikud, et vähendada toolide nihutamisel paratamatult tekkivat kriipivat heli.
3. Akustilised paneelid, mis on paigaldatud tahvliga samale kõrgusele, vähendavad helilainete peegeldumist kõvadelt seintelt. Nii on õpetajal mugavam rääkida ning tema kõne on selgemini eristatav. Paneelid võiks asetseda õpetaja kõrvadega ühel tasemel ning olla vähemalt 40 mm paksused.
4. Tõhus viis kaja vähendamiseks ja meeldiva helikeskkonna loomiseks on paigaldada ühele kahest vastasseinast akustilised paneelid.
5. Kasuta avatud panipaikasid, sest need aitavad hästi helilaineid hajutada (seevastu kapiuksed peegeldavad heli). Seda tüüpi hoiumööbel takistab helilainete levikut seinte vahel ning suunab need hoopis mürasummutavate vahelagede suunas.
6. Samuti toimib pehme mööbel klassiruumis mürasummutajana. Seda eriti madalate helisageduste puhul, mis mõjutavad kõne arusaadavust. See on eelkõige hea kuulmisvaegustega õpilastele ja lastele, kelle emakeel ei ole õppekeel.
Praktilised soovitused: meeldivamad puhkepausid
Uuringud näitavad, et kuulmis- ja maitsemeel on omavahel seotud. See tähendab, et mürarohkes keskkonnas on raskem tunda toidu maitset. Kuna lõunapausi vajavad nii koolilapsed kui -töötajad puhkamiseks ja energiataseme taastamiseks, on oluline, et söökla pakuks selleks vaikset ja meeldivat võimalust.
2. Kasuta ka söökla sisustamisel pehmet mööblit, näiteks diivaneid ja tumbasid või tekstiilkattega toole.
3. Akustilised seinapaneelid tuleks paigaldada mürarohkete kohtade vahetusse lähedusse, nagu näiteks laudade juurde jutuvadina summutamiseks või väljastusleti lähistele nõude ja söögiriistade tõstmisel tekkiva kolina vähendamiseks.
4. Samuti aitavad mürasummutavad seinapaneelid takistada heli levikut köögist ümbritsevasse ruumi. Optimaalse lahenduse saavutamiseks paigalda vähemalt 40 mm paksused paneelid umbes inimeste kõrvade kõrgusele.
5. Kardinad ja teised paksud tekstiilid täiendavad suurepäraselt akustilisi paneele. Hea helisummutava efekti eelduseks on nende riputamine voldituna (2m kangast katab 1 m laiuses seinapinda) ja veidi seinast või aknast eemal.
6. Akende vahedesse saab kinnitada poolsilindri kujulised paneelid, mis on lisaks funktsionaalsetele omadustele ka kaunid sisustuselemendid.