Agiilne juhtimine

Agiilne juhtimine

Agiilne juhtimine, tarkvaraarendusemaailmast pärit populaarne mudel, on üles ehitatud paindlikkusele ja kiirele otsustusvõimele. Mudel töötati välja traditsioonilisest projektijuhtimisest tingitud piirangute kõrvaldamiseks. See tähendab, et juhid peavad olema aktiivselt kaasatud, kuid mitte mikromanageerimise kaudu. Kuidas siis saada paindlikumaks juhiks ja kuidas toimib agiilne töömeetod?

Pereettevõttena, millel on 21 turgu, keskendume pidevalt omaenda juhtide arendamisele. Samuti oleme 45 aastat töötanud ka ettevõtjate ja ärijuhtidega. Seega luba meil panustada teadmistesse juhtimise kohta, näiteks agiilse juhtimise kohta.


Kust pärineb agiilne juhtimine?

Agiilse juhtimise juured on 2000. aastate alguses USA tarkvaraarendajate rühma poolt koostatud Agile Software Development’i manifestis. Mudel loodi vastuseks traditsioonilise kose meetodi piirangutele ja väljakutsetele. See meetod hõlmas kõike alates üksikasjalikest nõuete spetsifikatsioonidest, tarbetust bürokraatiast ja vajadusest tehtud töö ulatusliku dokumenteerimise järele. Argumendiks oli, et kiiresti muutuvas maailmas koos pidevate turumuutustega on kiirete otsuste ja tõhusa töö jaoks vaja töömeetodit, mis oleks paindlik mitteametliku koostöö ja kiirete otsuste tegemisega.

Kaks inimest räägivad kontoris üksteisega

Meetodid ja mudelid

Agiilse tööga seotud populaarseid meetodeid ja mudeleid kasutatakse sageli töötajate, meeskondade ja ettevõtete tõhusamaks muutmiseks.

  • Scrum on projektijuhtimise meetod, kus suhtlemine, koostöö ja pidev täiustamine on võtmekomponendid. See keskendub keerukate projektide jagamisele väiksemateks juhitavateks osadeks, mida nimetatakse "sprintideks". Igal sprindil on konkreetne ajavahemik, tavaliselt nädalast kuuni, mille jooksul tuleks täita teatud ülesanded. Sprindis töötades toimuvad igapäevased uuenduskoosolekud. Scrumis on kolm rolli – tooteomanik, scrumi meister ja arendusmeeskond.

  • Kanban on meetod töövoogude ja protsesside visualiseerimiseks ning tulemuste optimeerimiseks, samuti näiteks kitsaskohtade tuvastamiseks. Tööülesanded visualiseeritakse tavaliselt tahvlil, mis on jagatud veergudeks, mis tähistavad tööprotsessi erinevaid etappe (tavaliselt "Sissetulevad", "Prioriteetsed", "Käimas" ja "Lõpetatud"). Näiteks märkmepaberitega märgitakse tahvlile, mida tuleb teha, millal, mis järjekorras jne. See annab selge ja läbipaistva ülevaate, mida igaüks saab jälgida.
  • Lean mudel on töömeetod, mille eesmärgiks on töömeetodite tõhustamine, et raisata vähem ajaressurssi ja maksimeerida tootlikkust. Näite võib tuua standardiseeritud protsesside kaudu, kus kõik töötajad teevad teatud elemente ühtemoodi, nii on vigu lihtsam avastada. Nii saad neid kiiremini parandada ja tööd veelgi paremini optimeerid ning suurendada kasumlikkust.

  • Scaled Agile Framework, tuntud ka kui SAFe, loodi eesmärgiga muuta terved ja sageli suuremad ettevõtted oma töömeetodites paindlikumaks muuhulgas tõhusamate töövoogude kaudu. Näiteks kui Scrum on agiilsete töömeetodite tuum, võib SAFe vaadelda kui viisi selle skaleerimiseks kuni suurema ja kõikehõlmava lähenemisviisini, mis hõlmab kogu organisatsiooni või ettevõtet. SAFe alus on vaadata ettevõtteid kolmel tasandil: portfoolio, programmi ja meeskonna tasandil.

Eelised ja miinused

Nagu kõigi juhtimisteooriate puhul, on agiilse juhtimise kohta nii positiivseid kui ka negatiivseid seisukohti. See ei sobi kõikidele töötajatele ja töökohtadele.

Agiilne juhtimine

Juhtimismudelil on mitmeid eeliseid nii individuaalsel kui ka organisatsiooni tasandil:

  1. Pidev täiustamine: Agiilne juhtimine julgustab pidevat järelemõtlemist ja täiustamist, mis võib olla kasulik organisatsiooni sisemisele arengule, mis omakorda peaks viima rahulolevamate klientideni ja kasumlikkuse suurenemiseni.
  2. Kohanemisvõimelisem: Agiilne juhtimine võimaldab organisatsioonidel muutustega kohaneda ja neile reageerida. See on eriti oluline maailmas, kus turutingimused pidevalt arenevad ja uuenevad.
  3. Usaldus: Agiilse töö juures peaksid kõik olema oodatud oma häält kuulda võtma ning avatus ja läbipaistvus peaks valitsema nii töötajate seas kui ka juhtide ja töötajate vahel. Kaasatud tunne aitab oluliselt suurendada usaldust ja motivatsiooni.

Hoolimata paljudest eelistest on agiilsel juhtimisel ka puudusi:

  1. Mitmetähenduslikkus: Agiilne juhtimine võib mõnikord olla mitmetähenduslik, kuna see ei järgi alati ranget etteantud plaani. See võib tekitada segadust ja ebakindlust, eriti töötajates, kes on harjunud traditsioonilisemate juhtimisstiilidega.
  2. Kõrged nõudmised: Agiilsete töömeetodite puhul on sageli suurem nõudmine, et kõik töötajad oleksid kaasatud ja näitaksid üles võrdset pühendumust, ning sõltuvus üksteise panusest. See on miski, millega kõik rahul ei ole.
  3. Ebapiisav dokumentatsioon: Agiilse juhtimise puhul võib probleemiks saada dokumentatsiooni puudumine. Kuna sageli keskendutakse ülesannete täitmisele ja koheselt järgmise juurde liikumisele, võivad olulised andmed ja teave kahe silma vahele jääda.
Agiilne juhtimine

Värskeimad artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.