Õpilased väikeses Aafrika külas koolimööblit tassimas

Koolimööbel, millel on suur mõju – heaoluühiskonna loomine väikeses külas

Ühes maailma vaeseimas riigis on väike küla teinud viimastel aastatel suuri edusamme. Pauline Conde on kogu selle protsessiga seotud olnud. Algselt oli ta õpetaja lasteaias, kuid nüüd on ta projektijuht 450 õpilasega koolis, tervisehoiuasutustes, taristu investeeringutes ja mitmes muus organisatsioonis.

„Noorem generatsioon toob muutused,“ sõnab Pauline.
Burkina Faso õpilased klassiruumis
Pealinnast Ouagadougoust tunni kaugusel idas on väike küla, mis on Burkina Faso ametnike ja ministrite tähelepanu all. Viimastel aastatel on Nakamtenga nimeline küla saanud eeskujuks riigis, millel on nõrk hoolekandesüsteem ja umbes pool elanikkonnast on kirjaoskamatu.

Kõik algas 2001. aastal, kui külas elavad naised otsustasid, et neil on vaja lasteaeda. Nüüd, 20 aastat hiljem, on Nakamtengas lisaks veel tervisekeskus, hambakliinik, farmid, mitmed ärid ja 450 õpilasega kool, lasteaiast keskkoolini välja, mille üle nad on eriti uhked.

„See kool on äärmiselt oluline, raske on seda sõnadesse panna. Võimalus pakkuda lastele korralikku haridust, aitab meil uskuda paremasse tulevikku,“ ütles Pauline Conde.

Täna on ta projektijuht Yennega Progress nimelises organisatsioonis. 2001. aastal alustas ta lasteaiaõpetajana küla kõige esimeses lasteaias.
Burkina Faso õpilased tõstavad käsi klassiruumis
A child writes on a blackboard at a school in Burkina Faso
Laps õpib klassiruumis
Laps ronib ronimispuul
Täiskasvanud koos lastega Aafrika külas

Lõunasöök on kõige alustala

Koolipäevad on täis pikitud õppetunde, kodutöid ja muid tegevusi. Direktori Bernadette Pafadnam Pacmogda tööpäev algab juba hommikul kell seitse, sest ta aitab õpetajatel tunde planeerida.

„Lastega tegelemine on kõige toredam ja energiat juurde andev osa selle töö juures, sest sa näed oma töö vilju.“

Üks kindel fookus on pakkuda lastele korralikku toitvat lõunasööki iga päev.

Koolilastele serveeritakse lõunasööki Burkina Fasos

Väga paljud kooliteekonda alustavad lapsed on alatoidetud. Kuid siin nad saavad vähemalt kord päevas korralikult kõhu täis. Sellel on tohutu mõju nende füüsilisel ja vaimsel arengul ning tänu sellele on nad ka vähem vastuvõtlikud haigustele.

Kodudes inimesed räägivad üldiselt mooré keelt, kuid asjaajamiskeel Burkina Fasos on prantsuse keel.

"Me jälgime kohalikku õppekava, kuid me saame inspiratsiooni ka Rootsi õppemeetodist. Uudishimu ja loovus on meie fookuses. See pole sama traditsioonilises koolis, mis baseerub prantsuse hierarhilisel mudelil," ütleb Bernadette Pafadnam Pacmogda.

School children carry chairs above their heads
Tüdruk kirjutab tahvlile
Tüdruk Burkina Faso klassiruumis

Värskeimad artiklid Sinu postkastis!

Kord nädalas saadame välja uudiskirja, mis sisaldab põnevaid artikleid ja nõuandeid, inspiratsiooni töökeskkondade sisustamiseks ning sooduspakkumisi.
Palun oota...
*Tellides uudiskirja kinnitan, et olen lugenud ja nõustun AJ Tooted AS privaatsuspoliitikaga.