Premeeri end!
Oled istunud juba tunde töölaua taga ning kohvipausi ajal tunned vajadust lisa küpsise järele. Kuid hetk hiljem kerkib esile sinu alateadvus, kes ei ole rahul nii vähese aktiivsuse kui ka söödud maiustustega? Siinkohal on lihtne end veenda kujutelmaga, et korvad patustamise õhtuse treeninguga. Siiski ei tundu jõusaal pärast pikka tööpäeva enam eriti kutsuv. Nii kerge ongi kalduda seatud eesmärkidest kõrvale. Kas see tähendab, et lõpetada tuleks ka endese premeerimine? Muidugi mitte! Sest nutikate lahendustega on võimalik saavutada vajalik päevane aktiivsus ka töölaua tagant lahkumata.
Seisa enda eest
Reguleeritava kõrgusega lauad on ideaalne lahendus kontoriinimestele, kes on harjunud terve päeva istuma. Sundasendi puhul on vaheldus lausa hädavajalik. Töötasapinna kõrguse muutmine nupulevajutusega on imelihtne ning võtab vaid hetke, võimaldades jätkata tööd juba püsti seistes.
Istudes avaldub seljale surve, mistõttu on lihased sageli väsimuseni viiva pinge all. Püsti tõustes surve väheneb ning vahelduv tööasend aitab leevendada seljavalusid. Lisaks hoiab seisev inimene õlgu loomulikult veidi taga, mis parandab rühti. Liikumine on lahendus ka sellele, kui tunned pinget jalgades ja põlvedes. Püsti seistes on lihtsam võtta lühikesi pause, et sooritada harjutusi, mis tõstaks enesetunnet ja töövõimet.
Suurbritannias tehtud uuringud näitavad, et seistes kulutab organism keskeltläbi 50 kalorit tunnis rohkem, kui istudes. Seega tagab optimaalselt kolm tundi seismist päevas 750 lisaks põletatud kalorit nädalas ja lausa 30 000 aastas, mis võrdub umbkaudu kümne läbitud maratoni energiakuluga. Nii on lubatud aeg-ajalt maiustada näiteks väikese šokolaaditahvliga.
Ära piirdu vaid seismisega
Parim lahendus istuva eluviisi kahjulike mõjudega võitlemiseks on varieeruv tööasend ning liikumine. Kui soovid veidi rohkem koormust, kui vaid püsti seismine seda pakub, kasuta isteratast või käimislinti.
Ekspertide hinnangul tuleks liikuda päevas vähemalt 10 000 sammu, mis on võrdne ligikaudu 7 kilomeetrise distantsiga. Kas need numbrid tunduvad kättesaamatud, kuna töötad 8 tundi päevas kontorilaua taga? Nutikate lahendustega on needki eesmärgid saavutatavad. Näiteks poolteist tundi rattal on võrdne umbes 10 000 sammuga! 45 minutit rahulikus dempos väntamist aitab organismil kulutada ligikaudu 196 kalorit.
Kõnni parema tervise nimel
Erinevalt rattasõidust, on kõndimine raskust kandev tegevus, tugevdades luid, kõõluseid ja sidemeid. Füüsilised tegevused aitavad alandada kortisooli (stressihormoon) kontsentratsiooni kehas ning kiirendada vajalike orgaaniliste ühendite vabanemist vereringesse. Seetõttu aitab kõndimine parandada enesetunnet ja meeleolu. Samuti stimuleerib kehaline koormus uute ajurakkude teket ning kommunikatiivseid funktsioone. Lisaks eelmainitule on tagatud ka tugevam immuunsüsteem.
Vaid tunnike või rohkem rahulikku liikumist käimislindil päevas teeb teie kehale ja vaimule head. See võrdsustub ligikaudu 2600 lisaks põletatud kaloriga kuus, tagades isegi veidi tõhusama energiakulu, kui rahulik rattasõit. Kõndimine parandab tuntavalt teie enesetunnet ja vähendab riske, mis kaasnevad istuva eluviisiga. Ning käimislindil saavutatud eesmärgid on premeerimist väärt!
Premeeri ennast
Ära karda end premeerida, kui oled tööl olnud eriti aktiivne ning saavutanud seatud eesmärgid. Tasu antud panuse eest ei tekita süümepiinu. Luba endale midagi maitsvat, soeta mõni ese, mille ostmist oled pikalt kaalunud, või maga öösel tunnike kauem.
Selleks, et enese premeerimine ei väljuks kontrolli alt, sea lühi- ja pikaajalised eesmärgid. Näiteks saavutus, milleni soovid jõuda aasta vältel, täites iganädalaselt vaheetappe, või midagi vähem ajast sõltuvat. Treenides korra nädalas, on preemiaks kaneelirull viimase tööpäeva lõunapausil. Treenides kolm korda nädalas, oled välja teeninud lemmiku kommipaki, mida nautida nädalavahetusel. Hoides režiimist kinni aga kolmel järjestikusel nädalal, võid minna kinno ning osta endale suure popcorni. Siiski ära unusta preemiat valides endale seatud sihte!
Oluline on tunda end hästi ning elada täisväärtuslikku elu. Vahendid, kuidas seda saavutada, on juba Sinu enda kätes!