Dünaamiline istumisviis
Palju on räägitud istuva eluviisi negatiivsest mõjust meie kehale ning tervisele, kuid kõik tööd ei võimalda püstiseismist. Mida sellisel juhul ette võtta? Võib-olla ei saa istuda vähem tunde, kuid alati saab istuda paremini. Staatiline istumisasend ei võimalda kehal piisavalt liikuda. Samuti on kössitamine halb harjumus, asetades liigse pinge seljale ning kaelale. Dünaamiline istumisviis on lihtsaim lahendus, kuidas vähendada kehale langevat koormust. Meie näpunäidetega saad püsida aktiivsena ka siis, kui istud töölaua taga.
Kuidas muuta oma istumisharjumusi tööl?
Vali tasakaalutool
Tasakaalutool hoiab sinu keha aktiivsena ka siis kui istud, tekitades samasuguseid loomulikke muutusi kehahoiakus nagu püsti seistes või kõndides. See liikumine parandab rühti, vähendab pingeid kehas ning treenib selja- ja tugilihaseid. Saadaval on erinevaid ergonoomilisi lahendusi, sealhulgas istepalle ning sadultoole, millel kõigil on ühine eesmärk - hoida sinu keha õiges asendis, kaasates selleks selja-, jala- ning kõhulihaseid. Aktiivsed istumislahendused eeldavad avatumat nurka jalgade ja ülakeha vahel, mis parandab rühti ja takistab kössi vajumist. Uus kehaasend nõuab rohkem jalatööd, mis omakorda vähendab survet nimmepiirkonnas ning diskide koormust, aidates nii hoida ära seljavalusid.
Kasuta seatavat jalatuge
Ergonoomiline jalatugi kallutatava platvormiga, mis järgib sinu asendi muutusi, on lihtne viis toetada loomulikku liikumist samal ajal kui istud töölaua taga. Platvorm tagab kerge kuid pideva kiikumisefekti, mis hoiab keha pidevas liikumises. See vähendab survet jalgadele, tänu millele paraneb vereringe ja väheneb pinge alaseljas. Lisaks tähendab tõstetud jalgade asend, et saad istuda oma kontoritoolis korrektselt vastu seljatuge ilma kössitamata. Nii pakub seljatugi maksimaalset toetust, aidates hoida õiget rühti ning vähendades lihaspingeid.
Alusta kergete harjutustega töölaua taga
Ka veidi liikumist avaldab suurt mõju. Proovi lihtsaid harjutusi, et püsida aktiivsena ka istudes.
Pealaest jalatallani:
Liiguta pead küljelt küljele: pööra kaela aeglaselt ning painuta pead küljelt küljele, et aktiveerida kaelalihased.
Siruta käsi: lukusta peopesad ning venita käed sirgelt enda ette või otse üle pea nii, et peopesad oleksid suunaga väljapoole. See harjutus vähendab istumisest tekkinud pingeid õlgades.
Pinguta tuharalihaseid: pinguta ning lõdvesta tuharalihased (korda mõlemat tegevust 5 sekundit), et treenida oma gluteus maximus’t (suurt tuharalihast). Selle lihase treenimine takistab lülisamba alaosa ning selgroo ülekoormamist. Parima tulemuse saavutamiseks soorita ülesannet regulaarselt kaks korda päevas 30 pingutuse ja lõdvestusega.
Kiiguta jalgu: hoia oma jalad liikumises kiigutades neid ning tehes lööki immiteerivaid liigutusi oma töölaua all.
Pöiaringid: tee vaikselt pöiaringe päri- ja vastupäeva, et parandada hüppeliigese liikuvust ning sirutada säärelihaseid.